Gelecek Partisi'nden Pandora açıklaması: Başkanımız bunlardan ayrıldı

Ekonomi Politikalarından Sorumlu Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Kerim Rota, “Pandora Papers” belgeleri için değerlendirmelerde bulundu. Kerim Rota, Pandora Papers belgeleri ile ortaya saçılan iddialar hakkında çarpıcı ifadeler kullandı. Rota, “AK Parti iktidarı devredene kadar, bunların üzerinde herhangi bir soruşturma yapamayacağının farkındayız. Ama bu demek değil ki, böyle kalacak. Ondan sonraki dönemde bunlar çok ciddi bir soruşturmaya uğrayacak. Genel başkanımızın, 2014-2015 yılında partiden ayrılışını tetikleyen konular da bunlardı” dedi. 

HİÇBİR ŞEY GİZLİ KALMIYOR

Partisinin Tekirdağ İl Başkanlığı'nı ziyaretinde ANKA'nın sorularını cevaplayan Kerim Rota, “Pandora Papers” belgelerini ilişkin konuştu. Rota, “Bu tür sızıntılar dünyada artık para trafiğinin gizlemeyecek bir şekilde, şeffaf bir şekilde dolaştığını ortaya koyuyor. Hiçbir gizli para, hiçbir rüşvet, hiçbir kara para aslında gizli kalamıyor. Bunu net bir şekilde ortaya koyuyor. Ben bu belgelerin çok bilinçli olarak sızdırıldığını düşünüyorum. Birçok devlet başkanı, birçok siyasi, birçok futbolcu; yani bildiğimiz birçok insanın isimleri burada geçti. Burada şu ana kadar Türkiye’den tek bir isim basına düştü, basına medyaya.” diye konuştu. 

PANDORA PAPERS İÇİN SORUŞTURMA YAPILMAYACAĞININ FARKINDAYIZ

Bu şunu gösteriyor aslında; Türkiye’de özellikle devlete iş yapmış müteahhitler, iş adamlarının bir kısım kaynakları yurt dışına çıkardığı ve buradan da büyük bağışlar yaptığı görülüyor. Şöyle bir şey söylemek gerek, yurtdışında hiçbir hesap açmakta bir sorun yok, bizim ‘offshore’ diye adlandırdığımız yurt dışında vergi cenneti kuruluşlarda hesap açıp ondan sonra oradan çok yüklü bağışlar yapılması, aslında çok şüphe çekici bir konu. Bunların mutlaka açıklığa kavuşturulması lazım. Ama şunu biliyoruz, AK Parti iktidarı devredene kadar bunların üzerinde herhangi bir soruşturma yapılmayacağının farkındayız. Ama bu demek değil ki, böyle kalacak. Ondan sonraki dönemde bunlar çok ciddi bir soruşturmaya uğrayacak. Bağışların kime yapıldığı hangi şartlar karşılığında yapıldığının ortaya çıkarılacağını düşünüyorum.

GENEL BAŞKANIMIZIN AK PARTİ'DEN AYRILIŞINI TETİKLEYEN KONULAR

Şunu ilave etmek lazım. Bizim parti programımızda özellikle kara parayla mücadelede, siyasi ahlak ve siyasetin finansmanı ile ilgili çok net bazı söylemler var. Genel başkanımızın, 2014-2015 yılında partiden ayrılışını tetikleyen konular da bunlardı. Dolayısıyla, parti programımıza uygun olarak bu tür yurt dışında çıkmış özellikle yasa dışı olan kaynakların peşine mutlaka düşeceğiz.”

- Milli Gazete, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7927882/gelecek-partisinden-pandora-aciklamasi-baskanimiz-bunlardan-ayrildi