Uzmanından dolarda tedirgin eden tahmin: Dolar nereye kadar yükselir?

Merkez Bankası’nın PPK toplantısının ardından faizin yüzde 19’dan yüzde 18’e indirilmesi piyasalarda dolar kurunun sert yükselişlerine sahne oldu. Dolar kuru fiyatları şu dakikalar itibariyle 8,87 seviyelerinde hareket ediyor. Euro kuru ise 10,3741 TL ile işlemlerini sürdürüyor. Merkez Bankası faiz indirme hamlesiyle dolar kurunun tüm zamanlarının rekor kırması piyasaları derinde etkiledi.

DOLAR KURU FİYATLARI NEREYE KADAR YÜKSELİR?

Dolar fiyatlarının yükselmesiyle Türk Lirası tarihi kayıplarından birisini daha her geçen gün yaşıyor. Dolar yatırımcısı, piyasalar dolar kurunun nereye kadar yükselebileceğine şimdiden kilitlenmiş vaziyette. Dolar fiyatları konusunda pozisyon almak isteyenler ekonomistlerin değerlendirmelerine, teknik analizleri yakından takip ediyor.

DOLAR KURU DAHA DA ARTACAK

Tacirler Yatırım Yönetim Danışmanı Mehmet Aşçıoğlu, katıldığı Youtube yayınında dolar kuru nereye kadar yükselir sorusuna verilerle cevap verdi. Piyasaların faiz indirimine alışmayacağını savunan Aşçıoğlu, dolar kuru artışının etkisini ocak ayında görebileceğimizi söyledi. 2022 yılında da enflasyon sarmalının devam edeceğini belirten Aşçıoğlu, “Enflasyon yükselirken faiz indirdiğimizde bu sefer nasıl olacak dolar kuru daha da artacak.” dedi.

50 KURUŞ GİTSE DOLAR BİR ANDA 10 LİRA OLUR

Ekonomist Mehmet Aşçıoğlu, Sami Altınkaya'nın “Dolar kuru 8,80’e geçince nereye kadar çıkar?” sorusuna karşısında, “önümüzde üç tane PPK dönemi var. Her birinde 50 kuruş gitse 10 liraya bulursun. Yani o kadar kompleks düşünmeye gerek yok. Bir anda 10 liraya bulursun. Dolar kurunu zaten hesap etmek mümkün değil. Sonra araya hiç ummadığın başka bir şey girer. Diyoruz s-400 alacağız öbür taraftan Amerika açıklama yapıyor diyor ki alırsanız CAATSA 2’yi uygularım. Allah korusun böyle bir şey olursa bu da sosyo politik negatif gelişme olur. Onu ayrıca fiyatlarsın.” değerlendirmesinde bulundu.

Mehmet Aşçıoğlu’nun dolar kuru özelindeki değerlendirmesi şöyle:

“Piyasa faiz indirimine alışır mı? Öyle bir şey yok. Yani enflasyon tırmanmaya devam ederse onu da göreceğiz, bilmiyoruz. Dolar kuru artışının etkisini muhtemelen ocak ayına doğru görürüz. Hemen değil. Bu daha da tehlikeli. Çünkü 2022 yılında enflasyon sarmalı devam edecek demek bu. O yüzden de sıkıntılı tabi. Enflasyon yükselirken faiz indirdiğimizde bu sefer nasıl olacak dolar kuru daha da artacak. Hal böyle olunca da bu sarmal devam ediyor olacak.

DOLAR KURUNDA BİR ANDA 10 LİRAYI BULURSUN

Teknik falan diye bir şey yok. Şimdi önümüzde üç tane PPK dönemi var. Her birinde 50 kuruş gitse 10 liraya bulursun. Yani o kadar kompleks düşünmeye gerek yok. Bir anda 10 liraya bulursun. Dolar kurunu zaten hesap etmek mümkün değil. Sonra araya hiç ummadığın başka bir şey girer. Diyoruz s-400 alacağız öbür taraftan Amerika açıklama yapıyor diyor ki alırsanız CAATSA 2’yi uygularım. Allah korusun böyle bir şey olursa bu da sosyo politik negatif gelişme olur. Onu ayrıca fiyatlarsın. Orada bilemezsin ki ne olacak. Şu an belli ki paranın bollaştırıldığı zaten bu şuan faiz indiriminden müstesna olay bu. Dolar kurunun da serbest bırakıldığı, serbest bırakmayı tercih ettiğimiz bir dönemdeyiz. O sebeple de bunu dolar kuruna olan talep belirleyecek ve kurun elastikiyeti belirleyece, volatilitesi… Bunun teknik analizi olmaz. Ona bakarsan teknik analizde bütün göstergeler döviz için sat veriyor ama gidiyor işte. Öyle bir şey yok geçelim.”

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7847119/uzmanindan-dolarda-tedirgin-eden-tahmin-dolar-nereye-kadar-yukselir