Eğitimde şiddete karşı yasal düzenleme çağrısı

Yüz yüze eğitimin başlaması ile öğretmenler ile öğrenciler okullarına kavuştu. Okullarda ise öğretmenlere karşı şiddet olaylarında artış yaşandığı görülüyor. Sendikalar ve eğitimciler, öğretmene şiddete karşı kanuni bir düzenleme çağrısında bulundu. Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri Latif Selvi, şiddet vakalarına karşı bir sistem getirilerek şiddet olaylarına karşı öğretmenlerin korumaya alınabileceğini belirtirken, Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper Öğretici ise yasal tedbirler ile öğretmenlerin korumaya alınması gerektiğini ifade etti.

Yüz yüze eğitim 6 Eylül itibarıyla tüm Türkiye’de başladı. İki yıl aradan sonra başlayan yüz yüze eğitim ile öğretmenler öğrencilerine kavuştu. Öğretmenler ile ilgili son zamanlarda artan şiddet olaylarına karşı sendikalar birçok şehirde eylem ve açıklama gerçekleştirdi. Yapılan eylemlere ve açıklamalara rağmen eğitimde şiddet her geçen gün devam ediyor. Eğitimde şiddet olaylarına karşı sendikalardan öğretmenleri koruyacak yasal tedbirlerin bir an önce hayata geçirilmesi çağrısı geldi.

EĞİTİMDE ŞİDDETE KARŞI CEZA HUKUKUNDA TANIMLAMA GEREKLİ

Şiddetin her türlüsüne karşı olduklarının altını çizen Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Vekili Latif Selvi, eğitimde yaşanan şiddet olaylarını şiddetle kınadıklarının altını çizerek, “Bir öğretmen arkadaşımız hizmet ederken karşılaştığı şiddeti şiddetle kınıyoruz. Çocuklarımızı yetiştirme alanı olan eğitim ve öğretimde sevgi ve şefkatin, veli ve okul dayanışmasının önemi bütün kurumlardan daha farklı olarak yaşamımızın bir parçası olması gerekir. Maalesef bazı insanlar, çocuğunu geliştiren, terbiye eden, hayata hazırlayan öğretmenlere saldırı düzenleyebiliyor. Biz bu konuda eğitimde şiddetin ceza hukukunda tanımlanması gerektiğini, saldırıyı gerçekleştiren kişinin tutuklu yargılanmasını ve şiddete maruz kalan öğretmenin bağlı olduğu sendika ve MEB’in hukuki destek verebilmesi gerektiğini savunuyoruz. Bu çerçevede şiddet olaylarının ortadan kaldırılması sağlanamaz belki ama bir koruma sağlanır” dedi.

“YASAL TEDBİRLER HAYATA GEÇİRİLMELİ”

Yüz yüze eğitimin başlaması ile eğitimde şiddetin arttığını kaydeden Anadolu Eğitim Sendikası (AES) Genel Başkanı Mehmet Alper Öğretici, eğitimde şiddete karşı caydırıcı yaptırımların olmadığını vurgulayarak, “Yüz yüze eğitimin başlaması ile veli geliyor hem fiziksel hem de söz yoluyla şiddet uygulayabiliyor. Kutsal bir meslek olan öğretmenlik mesleği ile öğretmen el üzerinde tutulması gerekirken şiddete karşı yasal tedbirler yok. Şiddet ile alakalı caydırıcı cezalar ne yazık ki yok. Milli Eğitim’de de eğitim çalışanlarını koruyan yasa tedbirler hayata geçirilmeli. Şu anda öğretmene uygulanan şiddetin normal sokakta uygulanan şiddet gibi cezai bir karşılığı yok. Biz bu durumlara karşı öğretmenleri güvence altına almamız, korumamız lazım. Yasal olarak öğretmenleri koruyacak kanunların hayata geçirilmesi gerekir” ifadelerini kullandı.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7845312/egitimde-siddete-karsi-yasal-duzenleme-cagrisi