Şiddeti anlatan diziler şiddeti önler mi?

Selime Sümeyye Abatay
Selime Sümeyye Abatay

 “Kadına şiddete hayır” sergisi yapılmış. Sergiyi yapan hanımefendi ziyaretçilerine şiddetin önüne geçmek için sanatı kullanarak şiddeti daha çok anlatmak gerektiğini ifade etmiş. Ziyaretçilerden biri, “Şiddeti anlatmak yerine iyi örnekleri sergilesek daha iyi olmaz mı?” şeklinde bir öneride bulunmuş. Sergi sahibi hanımefendi hiç bu açıdan düşünmediğini söylemiş. Tüm bu diyalogu sergiyi ziyaret eden komşumuzdan dinledim. Öneride bulunan da bizzat kendisi.

Toplumda şiddeti göstererek önüne geçileceğine dair yaygın bir kanaat var. Bunun arkasına sığınılarak birçok çalışma yapılıyor. Özellikle medya bu konuda tam bir öncü. Yeni dizi sezonuna şöyle bir baktığımızda da medyanın bu konuda öncü olmaktan vazgeçmediğini görüyoruz. Hemen her akşam şiddetin bir başka türünü izlettiriyorlar ekranlarda.

Bir insana yapılabilecek her türlü şiddeti ekranlarda rahat rahat sergiliyorlar. İzleyenler alkış tutuyor. Kendi aralarında, “Bakın şiddeti görüyor musunuz? Helal olsun adamlara, kadınların uğradığı şiddeti önlemek için nasıl da çalışıyorlar” diye konuşuyorlar şiddet sahnelerini izlerken. Tüm bunlar şiddeti önleme adı altında yapılıyor

Sadece şiddet sahneleriyle de kalmıyor… Hemen her dizi hastalıklı bir ruh yapısına sahip, yalancı, düzenbaz, birbirinin arkasından iş çeviren, kendi çıkarları için yapmayacağı şey olmayan, tek amacı zenginlik ve statü sahibi olmak olan insan tiplemeleriyle dolu. Bunların çoğu aile ya da kapı komşusu rollerinde. Her gece bunları izleyen insanlar birbirlerine nasıl güvenebilirler? Kaç kişi izlediklerinin kurgu olduğunun farkında dersiniz?

Tüm bu kötü örnekleri yetişkinlerle beraber çocuklar da izliyor maalesef. Üstelik şiddet sahnelerinin açık açık verildiği dizilerin çoğu başlarken 7 yaş üstünün izleyebileceğini ifade ediyor. Çocuklarını bu sahnelerden korumayan, izlettirmemesi gerektiğinin farkında olmayan aileler sorunun bir başka yüzüyken bu dizilerin yapımcılarının bunun çocuklar için uygun olduğunu iddia etmesi ayrı bir sorun. Büyüklerin bile izlememesi gereken bu dizileri izleyerek büyüyen çocuklar nasıl sağlıklı bir ruh yapısına sahip olabilirler? Bu nasıl bir akıl tutulmasıdır?

Sonuç? Daha çok artan şiddet vakaları… Birbirine güvenmeyen, mutsuz, her an başıma kötü bir şey gelebilir diye tetikte olan insanlar… Toplumsal dayanışmanın bittiği, ahlâksızlığın giderek artığı bir toplum yapısı… Önemli olan şiddeti önlemek ise bunu görünür kılarak değil iyi örnekleri çoğaltarak yapabiliriz. Eminim herkes sürekli kötü örnekleri izlemekten bunaldı. Ailecek izleyebileceğimiz içimizi açan, birbirine güvenen, her şartta birbirlerinin yanında olan, birbirinin derdini çözmek için uğraşan, sıcacık aile dizilerine ihtiyacımız var. Kötüyü göstererek değil, iyiyi göstererek ve yaşatarak kötüyü yok edebiliriz. Burada kimse şiddeti yok sayalım demiyor. Ancak şiddetin öğrenilen bir şey olduğu göz önünde bulundurulduğunda sürekli kötü örnekler verilerek şiddetin önlenmesini beklemek tam bir ahmaklık. Tabi bu bilinçli yapılmıyorsa…

- Milli Gazete, Selime Sümeyye Abatay tarafından kaleme alındı
https://www.milligazete.com.tr/makale/7845218/selime-sumeyye-abatay/siddeti-anlatan-diziler-siddeti-onler-mi