İzmir’de düğün için mekan seçmenin ipuçları

Düğününüzü yapacağınız mevsim, bütçeniz, mekanın kapasitesi, tarzınız gibi kriterleri göz önünde bulundurarak doğru mekana rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Mekan seçimindeki en önemli belirleyicilerden biri olan bütçe konusuyla başlayalım. Düğününüz için ayırdığınız bütçenin ne kadarını mekan için harcayacağınızı baştan belirlemelisiniz. Böylece mekanları araştırırken bütçenizi aşanları eleyebilir, işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Düğününüz için tam gün belli olsa da olmasa da mevsim seçiminizi de baştan yapmış olmalısınız. Çünkü hava koşulları da mekan seçiminizde önemli bir etken. Sonbahar ve kış aylarında evlenecek çiftlerin kapalı mekanları değerlendirmesi gerekir. Düğün salonları, oteller, tarihi mekanlar, restoranlar gibi alanlar bu çiftler için uygun seçenekler arasında. İlkbahar ve yaz ayları içinse doğayla iç içe kır alanları, Ege’nin sularına nazır kumsallar, havuz başı alanlar idealdir.

Düğün için seçeceğiniz firmanın kapasitesinin de planladığınız davetli sayınıza uygun olması önemli. Düğün öncesi tam bir sayı belirlemek zor olsa da ortalama bir davetli sayısı belirlemeniz mekanları kapasitesine göre değerlendirebilmenize yardımcı olur. Ağırlayabileceği davetli sayısı sizin konuk listenizdeki kişi sayısı ile uyuşmayan mekanları seçenekleriniz arasından elemeniz, bu mekanları inceleyerek vakit kaybetmenizin önüne geçer.

Mekanların sunduğu ürün, hizmet ve paket seçeneklerini de değerlendirmelisiniz. “Hayalinizdeki düğünü gerçeğe dönüştürebileceğiniz ekip ve hizmetler firmada var mı?”, “Paket seçenekleri ve içerikleri neler?” gibi soruların yanıtlarını alabileceğiniz şekilde bir araştırma yapmanızda fayda var. Böylece hazırlık sürecinde ve düğün günü ekstra masraflar gibi sorunları, baştan engelleyebilirsiniz.

 Bir firmayla ilgili en samimi görüşü, söz konusu firmayla çalışmış kişilerden alabilirsiniz. Bu nedenle İzmir’de düğün için alan seçimi yaparken de bu mekanlarda daha önce düğün yapmış çiftlerin görüşlerini incelemeniz sizin için faydalı olacaktır. Düğün.com üzerinde yer alan yüzlerce firmanın profilinde, bu firmalardan hizmet alan çiftlerin bıraktığı yorumları bulabilirsiniz.

İzmir’de Düğün Yapılan Mekanlarda Fiyatlar Neye Göre Değişiyor?

Mekan türü, düğün konsepti, menü seçenekleri, paket çeşitleri gibi kriterler, şehirdeki mekanları incelerken farklı fiyatlarla karşılaşmanıza neden olur. Dilerseniz biraz daha detaya inelim:

İzmir’de düğün yapılan birçok mekan türü bulunuyor. Kır alanları, oteller, tarihi mekanlar, restoranlar, düğün salonları… Her tarz ve bütçe için uygun seçenekler, şehirde mevcut. Eğer ihtişamlı bir düğün yapmak isterseniz otel gibi gösterişli alanları tercih edebilirsiniz. Ancak tarihi mekanlar ve oteller gibi görkemli alanlarda fiyatların diğer mekan türlerine kıyasla daha yüksek olduğunu bilmelisiniz. Kır ve kumsal alanlarında ise fiyatlar, bu mekanlara göre daha uygun. Uygun fiyatlı mekan arayışında olan çiftler ise düğün salonları, restoranlar, kafeler gibi daha düşük bütçe ile anlaşabilecekleri alanları tercih ediyor.

Şehirdeki düğün mekanı fiyatlarını etkileyen konulardan biri de menü seçimi! Kokteyl menüler, yemekli olanlara göre çok daha uygun fiyatlı oluyor. Yemekli menülerde ise et ve tavuk seçimi tercihleriniz gibi kriterlere göre de farklı fiyat seçenekleri karşınıza çıkabiliyor.

İzmir’deki mekanlarda fiyatlar, davetli sayınıza göre kişi başı rakam üzerinden hesaplanıyor. Özellikle yemekli düğünlerde bu fiyatlandırma türü uygulanmıyor. Davetli sayısı arttıkça kişi başı fiyatlarda indirime gidildiğini de eklemeden geçmeyelim. Yemeksiz organizasyonlarda ise mekan ve standart hizmetlerin ücreti karşılığında ortalama bir tutar isteniyor.

Mekanların düğün paketlerine, organizasyon için ihtiyaç duyacağınız hizmetler de dahil ediliyor. Mekanların çoğunda standart paketler, benzer kalemleri içeriyor. Bu paketlerde düğün menüsü, hazırlık odası, menü tadımı, gelin yolu ile standart masa ve sandalye süslemeleri gibi hizmetler dahil ediliyor.

Firmalar, farklı ürün ve hizmetlerin de içinde bulunduğu daha geniş içerikli paket seçenekleri de sunabiliyor. Bu paketlerde bulunan ek kalemler ise genellikle ses, ışık, müzik, DJ/orkestra ve anlaşmalı çözüm ortaklarından alınan organizasyon, fotoğraf ve video gibi hizmetler oluyor. Pakete dahil edilen ürün ve hizmetler arttıkça fiyatların yükseldiğini de eklemeden geçmeyelim.

Şehirdeki düğün alanlarının hizmetleri, fiyatları ve bu mekanlar arasından seçim yapmanın ipuçlarına değindik. Sırada size en uygun mekanı bulmak var. Şehrinizdeki en iyi düğün mekanlarını buradan inceleyebilir, size uygun olduğunu düşündüğünüz firmalarla iletişime geçerek bilgi ve fiyat teklifi alabilirsiniz!

- Milli Gazete, Aile & Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7841911/izmirde-dugun-icin-mekan-secmenin-ipuclari