Algı operasyonu diyerek!

Zeki Ceyhan
Zeki Ceyhan

İktidar sözcülerine göre muhalefetin yaptığı “her eleştiri” bir “algı operasyonundan” başka bir şey değil! Yani onlara göre iktidar her şeyi çok doğru ve çok güzel bir şekilde yapıyor. Ama muhalefet bu çok doğru ve çok güzel olarak yapılmış olan işlere bir kulp takarak iktidarı sanki başarısızmış gibi gösteriyor. İktidar sözcülerinin bu tezine halk arasında hak vereni biz görmedik. Hatta kendilerinin bile bu söylediklerine inandıklarına ihtimal vermiyoruz. Öyle laf olsun diye konuştuklarını düşünüyoruz.

Siz bu iddiaya hak veriyor musunuz? Zira bir yerlere yaranma duygusundan kendilerini kurtaranlar hemen gerçekleri dile getirmeye başlıyorlar. “Kimileri işlerin iyi gittiğini söylüyor ama ben işlerin iyi gitmediğini görüyor ve söylüyorum” demek suretiyle algı operasyonu iddialarına karşı çıkıyorlar. İktidar sözcüleri her eleştiriyi algı operasyonu gibi görmekten ve göstermeye çalışmaktan bir vazgeçebilseler. Bir eleştiri ile karşı karşıya kaldıklarında “bu eksiğimizi vakit geçirmeksizin gidermeliyiz” diyebilseler! O zaman hata üstüne hata yapmaktan kurtulacaklar. Ancak bu tarakta hiç bezleri yok! Onlar iktidarın her şeyi “çok doğru” ve “çok güzel” yaptığını düşünmeye devam ediyorlar. Ve bunu herkesin kabul etmesini bekliyorlar, Ne var ki elin oğlu da boş durmuyor. İktidar sözcüleri tarafından söylenen sözleri enine boyuna masaya yatırıp tartışmaya başlıyorlar.

Öğrenci bursları meselesinde olduğu gibi! İktidar sözcüleri 45 liracık olan bursların 650 liraya çıkarmakla ve muhalefeti bu konuda algı operasyonu yapmakla suçlarken 45 liracık burs ile bugünkü 650 liralık bursun alım gücü kıyaslanmaya başlanıyor. Ve de 45 liracık diye küçümsenen bursun bugün övünülen 650 liralık burstan çok daha güçlü olduğu gözler önüne seriliyor, Evet, iktidar sözcüleri yapılan her eleştiriyi “yine algı operasyonu yapılıyor” diye dışlamak yerine o eleştirilerden istifade etmenin yollarını aramalıdır. Çünkü yaptıkları her şey “çok doğru” ve “çok güzel” olmaktan uzak, çoğu da “çok yanlış” işler!

- Milli Gazete, Zeki Ceyhan tarafından kaleme alındı
https://www.milligazete.com.tr/makale/7831024/zeki-ceyhan/algi-operasyonu-diyerek