Son dakika! Merkez Bankası faiz kararını az önce duyurdu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası PPK toplantısı 23 Eylül Perşembe günü gerçekleşti. Faiz kararı saat 14.00'te açıklanırken Merkez Bankası 100 baz puan indirim kararı aldı. Alınan bu faiz indirim kararıyla birlikte politika faizi 18 oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faiz ve enflasyon açıklamaları sonrası Merkez Bankası'nın nasıl bir faiz kararı alacağı merakla bekleniyordu. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu son konuşmasında faizi belirlerken yüzde 16.25 olan çekirdek enflasyon baz alacağı yönündeki açıklamaları sonrası piyasaların bu ayki PPK toplantısında TCMB'nin faiz indireceğine kesin gözüyle bakılıyordu. Piyasaların beklentisi doğrultusunda Merkez Bankası faiz indirim kararı aldı.

Naci Ağbal'dan Merkez Bankası Başkanlığı görevini devralan Şahap Kavcıoğlu kendi yönetiminde alınan bu kararla birlikte ilk defa  faizleri değiştirme kararı aldı. Karar sonrası Merkez Bakası'ndan ""Enflasyonda son dönemde gözlenen yükselişte gıda ve ithalat fiyatlarındaki artışlar ile tedarik süreçlerindeki aksaklıklar gibi arz yönlü unsurlar, yönetilen/yönlendirilen fiyatlardaki artışlar ve açılmaya bağlı talep gelişmeleri etkili olmaktadır" şeklinde bir açıklama yapıldı

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7829315/son-dakika-merkez-bankasi-faiz-kararini-az-once-duyurdu