Afrika’da dikilen fidanlar ağaç oldu

İDDEF’in bir fidan, bin orman anlayışıyla sosyal sorumluluk projesi kapsamında uygulamaya aldığı projenin sürdürülebilir hale geldiğini söyleyen İDDEF Burkina Faso Temsilcisi Ali Ghaname, “Bir yandan Afrika’nın diğer yandan ise insanların umutları yeşerdi” dedi.

İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu, (İDDEF) dünyanın dört bir yanında gerçekleştirdiği eğitim ve insani yardım çalışmalarıyla birlikte çevre hassasiyeti taşıyan projelere de imza atmaya devam ediyor. İDDEF, hayata geçirdiği ‘Afrika Fidan Projesi’ kapsamında fidanları toprakla buluşturmaya devam ediyor. Bu kapsamda Batı Afrika ülkesi Burkina Faso’da geçtiğimiz yıl Mahmud Ustaosmanoğlu Yetimhanesi ile Ahıskalı Ali Haydar Efendi Medresesi’nde, Annelerimiz Hatıra Fidanlığı ismiyle dikilen mango, muz ve limon fidanları ağaç olup meyve verecek hale gelerek bölgeyi yeşile bürüdü. Afrika’da bir eğitim ve kalkınma mücadelesinin yaşandığını vurgulayan İDDEF Burkina Faso Temsilcisi Ali Ghaname, “İDDEF’in Afrika’nın birçok ülkesinde gerçekleştirdiği fidan projesinde Burkina Faso olarak çok mutluyuz. Afrika Fidan projesi kapsamında Türkiye’deki hayırseverler tarafından bağışlanan fidanları öğrencilerimizle birlikte toprakla buluşturmuştuk. Annelerimiz adına oluşturduğumuz fidanlıkta diktiğimiz muz, mango ve limon ağaçları düzenli kontrol ve sulama ile ağaç haline geldi. Çok yakında bölgemizden muz, mango ve limon toplayacağız inşallah” ifadelerini kullandı.

“BAHÇELER KURMAYA DEVAM EDİYORUZ”

Bölgenin iklim şartlarına dikkat çeken Ali Ghaname, “Burkina Faso tropikal bir iklime sahip olduğu için sıcaklık derecesi de yıl boyunca yüksek oluyor. Bazı dönemlerde ise sıcaklık 45 dereceyi bulabiliyor. 3 yıldır sürdürdüğümüz meşakkatli çalışmayla meyve ve sebze bahçeleri kurmaya devam ediyoruz. Üretimle birlikte ortaya çıkan meyve sebzelerden hem gerçek ihtiyaç sahibi kardeşlerimiz istifade ediyor hem de tüketiciyle buluşturularak gelir elde ediyorlar” diye konuştu.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7826677/afrikada-dikilen-fidanlar-agac-oldu