Sesinizi sesimize katar mısınız?

Doğu Türkistan’daki mazlumlara yönelik uygulanan zulmün dünyaya duyurulması ve durdurulması amacıyla yapılan çağrıda “Uygurların, Amerika’daki Kızılderililer ve Afrika’dan sökülüp köle yapılan milyonlarca masum insan gibi olmaması için sesinizi sesimize katar mısınız?” denilirken söz konusu çağrı kırk farklı dilde yayınlandı.

Çocuk Vakfı, Dünya Çocuk Elçiliği ve Dünya Doğu Türkistan Dayanışması gibi oluşumlar tarafından “Masumiyetin Öldürüldüğü Her Yer ve Doğu Türkistan İçin 40 Dilde Dünyaya Çağrı”da bulunuldu. Çin güçlerinin Doğu Türkistanlılara yönelik zulümlerinin tüm dünyaya ulaştırılmasının amaçlandığı çağrıda “Uygurların, Amerika’daki Kızılderililer ve Afrika’dan sökülüp köle yapılan milyonlarca masum insan gibi olmaması için sesinizi sesimize katar mısınız?” ifadeleri kullanıldı.

“MASUMİYETTEN Mİ ZALİMDEN Mİ YANA TARAFSINIZ?”

Doğu Türkistan’daki mazlumlar için kırk farklı dilde yapılan açıklamada dikkat çeken ifadelere yer verildi. “Kendinden olmayanı yok etme politikası”nın Çin’in değişmez özelliği olduğu belirtilen açıklamada, “Bugün Doğu Türkistan vatanının asıl sahipleri yok edilirken masumiyetten mi, zalimden mi yana tarafsınız?” denildi. Doğu Türkistan’da çocuk yahut yetişkin ayrımı gözetilmeksizin gerçekleştirilen zulümlerin de sıralandığı metinde şu ifadeler kullanıldı:

* Çin hükümeti özellikle Doğu Türkistan’da doğum önleme ve zorla kürtaj stratejisi uyguluyor.

* 2016 yılında başlayan “aileden kopuş” politikası hız kesmeden devam ediyor.

* 1-3 yaş bebek, 3-6 yaş grubu çocuklar için kamp merkezlerinde kaç çocuğun olduğu bilinmiyor.

* Anne ve babaları “politik eğitim kampları”na götürülen çocuklar “sevgi dolu kalp”, “çocuk sığınma evi”, “mesleki eğitim merkezi” vb. kamplarda dış dünyayla bağlantısı olmayacak şekilde tecrit ediliyor. Hem anne-baba hem de çocukları kampa alınanlar için “çifte alıkonulmuş aile” uygulaması giderek yaygınlaşıyor.

* Çocukların öğretmenlere “anne” diye seslenmesi zorunlu bir kural olarak uygulanıyor.

* Pekin yönetimi, çocuklara askeri eğitim veriyor.

* Çocuklara tek tipleştirici eğitim uygulanıyor.

* Kamplarda alıkonan çocukların anadilleri ile eğitim almaları engelleniyor, zorunlu olarak Çince öğretiliyor

* 2016 yılından bu yana Doğu Türkistan’daki “etnik ve kültürel soykırım” karşısında başta Birleşmiş Milletler’e bağlı örgütler olmak üzere, insan hakları savunucularının sesi duyulmuyor.

DOĞU TÜRKİSTAN İÇİN ÇAĞRI YAPILAN 40 DİL

Masumiyetin Öldürüldüğü Her Yer ve Doğu Türkistan İçin Dünyaya Çağrı şu 40 dilde yapıldı: Almanca, Arapça, Arnavutça, Azerbaycan Türkçesi, Bosnaca, Bulgarca, Çekçe, Çince, Endonezce, Ermenice, Farsça, Felemenkçe, Fransızca, Gagavuzca, Güney Azerbaycan Türkçesi, Gürcüce, Hintçe, İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Kazakça, Kırgızca, Korece, Latince, Makedonca, Malayca, Moğolca, Nogayca, Özbekçe, Portekizce, Rusça, Swahilice, Tacikçe, Tatarca, Türkçe, Türkmence, Urduca, Uygurca, Yunanca.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7826663/sesinizi-sesimize-katar-misiniz