Ayçiçek yağı fiyatı devlet marketinde bile 75 liraya yaklaştı!

Ayçiçek yağı yine gündem oldu. Son 1 yılda aldığı zamlar ile ev ekonomisinin zam şampiyonu olan ayçiçek yağı fiyatı ile ilgili dikkat çeken yeni bir detay ortaya çıktı. Devletin fahiş fiyat denetimi uyguladığı zincir marketlerde ayçiçek yağı fiyatı devlet marketinden daha ucuza
satılıyor.

Millî Gazete'nin bugünkü manşetinde yer alan Onur Şehmus Şahin imzalı "Fahiş Fiyat Her Yerde!" haberde ayçiçek yağı ile ilgili şaşırtan bir detay ortaya çıktı. Hükümetin raf fiyatlarını kontrol altında tutmak ve zincir marketlere göz açtırmamak için Tarım Kredi Kooperatifi'ne açtırdığı marketlerde ayçiçek yağı fiyatının daha pahalı olduğu ortaya çıktı.

Zincir marketlere rakip olan Tarım Kredi Kooperatifi Marketleri’nde zam şampiyonluğu ile tanınan ayçiçek yağı fiyatı 73 TL olurken zincir marketlerde ise 68,50 TL'den satılıyor.

Öte yandan bir başka zam şampiyonu olarak tanınan tavuk fiyatı ise devlet marketinde zincir marketlerden 1 lira daha fazla ücrete satılıyor. Bütün tavuğun kilosu zincir marketlerde 16 TL’ye satılırken Tarım Kredi Kooperatifi Marketleri’nde ise 17 TL’ye satılıyor.

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7816806/aycicek-yagi-fiyati-devlet-marketinde-bile-75-liraya-yaklasti