Alparslan Kuytul'dan ünlü haber ajansına sert tepki

Furkan Vakfı Kurucu Başkanı Alparslan Kuytul, Twitter hesabından İhlas Haber Ajansı’nın (İHA) servis ettiği ve daha sonra iktidara yakın medyada da gündeme gelen ‘Furkan Gönüllüleri Adam Kaçırdı’ haberine tepki gösterdi.

İHA’nın söz konusu haberine tepki göstererek Furkan Vakfı’na karalayıcı haberler yapıldığını, söz konusu haberde yer alan videoda Furkan Gönüllülerin cami giriş ve çıkısından görüntüler eklenerek algı oluşturulmaya çalışıldığını ifade eden Kuytul, “Yayınladıkları video açıkça bir senaryodan ibaret!” dedi.

Bir şikayet sebebiyle Furkan Gönüllülerinin gözaltına alınıp işkenceye maruz bırakıldığını hatırlatarak hakimin delil olarak kabul etmedi video görüntülerine sert dille tepki gösteren Kuytul, “Bu haberlerle işkence suçunu bastırmaya çalışıyorlar. Neden yetkililer ve basın bu açıklamaları dikkate almıyor? Yapılan kumpaslar bizi asla yıldıramaz aksine bizleri daha da cesur ve azimli hale getirir…” ifadelerini kullandı.

Kuytul, “Başta İHA olmak üzere iftira ve çarpıtma dolu haberi algı operasyonu ile ekrana taşıyan ulusal kanalları ve karanlık güçlerin emrinde haber yapan medya ajanslarını şiddetle kınıyorum! HABERCİLİĞİNİZE YAZIKLAR OLSUN!” diyerek Twitter'dan sıralı olarak şu paylaşımlarda bulundu:

"1-Bu sabah saatlerinde İHA algı ve manipülasyon dolu haberle birlikte bir video yayınladı. İsmi, İhlas Haber Ajansı olan bu kurumun isminin İstihbarat Haber Ajansı olması gerektiği kanaatindeyim.
2-Çünkü bu ajans, benim hakkımda, eşim Semra Kuytul, Furkan Vakfı ve Furkan Gönüllüleri hakkında birçok defa yalan haberlerle algı operasyonları yaptı ancak yaptıkları haberler her defasında ellerinde patladı!
3-Yayınladıkları video açıkça bir senaryodan ibaret olup, video ile yayınladıkları haber metni dahi uyuşmamaktadır. Şahısların kim olduğu, kimler olduğu bile belli değildir.
4-Namaz kılmak için camiye giren kardeşlerimizin görüntüleri ile ne olduğu tam olarak anlaşılmayan kaçırılma görüntüsü arka arkaya getirilerek sanki kaçıran kişilerin camiden çıkan kardeşlerimiz olduğu algısı oluşturulmaya çalışılmaktadır.
5-Adana Emniyeti gözaltına aldığı iki Furkan Gönüllüsü kardeşimizi işkence ile suçu kabul etmeye zorlamış, biz de bu işkenceleri tüm Türkiye’ye duyurunca suç bastırma girişiminde bulunmuş ve iftiralarla dolu içerikleri haber ajanslarına servis etmiştir.
6-Bu tutuklama ve haberlerle bize verilmek istenen mesaj, işkenceyi duyurursanız hem şahısları tutuklatırız hem de medya üzerinden olayı üzerinize yıkarız mesajıdır. Halbuki kardeşlerimizin çıkarıldığı ilk mahkemede hakim:
7-“Şüphelinin kaçırılma anına ilişkin olduğu iddia edilen kayıtlarda mağdurun ve şüphelilerin görüntülerde bulunmayışı, bahse konu aracın kamera görüntülerinden kesintisiz bir şekilde suçta kullanıldığına ilişkin net bir delil bulunmayışı
8-Şüphelilerin atılı eylemi gerçekleştirdiğine dair kuvvetli suç şüphesini oluşturacak somut delillerin dosyada bulunmadığı anlaşıldığından” diyerek kardeşlerimizi salıvermiş, ancak aynı seviyede konuyu bilmeyen başka bir Sulh Ceza Hakimi,++
9-Mahkeme salonunda bile değil kendi kaleminin odasında, ayakta, kağıtları karıştırarak bir tiyatro oynamış ve talimat aldığını apaçık göstererek yaptığı duruşma ile tutuklama kararı vermişti.Bu duruşmanın yapılma şekli dahi tutuklamanın talimat ile olduğunun apaçık göstergesidir
10-Bu konuda bir haftadır çeşitli vesilelerle açıklama yapmamıza rağmen, İhlas Haber Ajansı yaşanan işkenceleri neden haber yapmadı da 10 gündür sessizce pusuda bekleyip, iftara dolu bir haber yayınlayarak bir algı oluşturmaya çalıştı?
11-Eğer İHA art niyetli olmasaydı bizim yaklaşık on gündür yaptığımız açıklamalardan birkaç cümleyi haberlerine eklerdi. Yaşanan olayla ilgili bizzat iş adamının eşi Savcılığa suç duyurusunda bulundu ve kamuoyuna da açıklamalar yaptı.
12-İş adamının eşi konuşmasında: “Emniyetin suçlamada bulunduğu insanlar ailecek görüştüğümüz insanlardır. Aramızda hiçbir husumet yokken bu insanların böyle bir olayı gerçekleştirmesi mümkün değildir.
13-Durum böyle iken neden bu insanlar yakalanıyor ve işkence yöntemleri ile suçu üstlenmeye zorlanıyor?” demiştir. Bu açıklamayı ne yetkililer ne de basın dikkate aldı.
14-Başta İHA olmak üzere iftira ve çarpıtma dolu haberi algı operasyonu ile ekrana taşıyan ulusal kanalları ve karanlık güçlerin emrinde haber yapan medya ajanslarını şiddetle kınıyorum! HABERCİLİĞİNİZE YAZIKLAR OLSUN!
15-Tutuklanan kardeşlerimiz, vatanını, milletini seven, bugüne kadar hiçbir suça karışmamış aksine İslam’a hizmet eden tertemiz Furkan Gönüllüleridir. Bu duruma mağdur olan şahsın bizzat eşi şahittir. Tutuklama kararı verilmesi onlar ve sevenleri adına büyük bir zulümdür!
16-Bu zulmü ve yapılmaya çalışılan kumpası tüm kamuoyuna anlatmaya devam edeceğiz. Yapılan kumpaslar bizi asla yıldıramaz aksine bizleri daha da cesur ve azimli hale getirir…"

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7807143/alparslan-kuytuldan-unlu-haber-ajansina-sert-tepki