Fehmi Koru’nun yazısı herkesi şaşırttı: Seçimin kaybedeni AK Parti

Gazeteci Fehmi Koru bugünkü yazısında kendi okuyucularını bile terse düşürecek bir başlıkla attı. “Adalet ve Kalkınma Partisi seçimin kaybedeni…” başlıklı yazıda Fehmi Koru Fas’taki seçimleri köşesine taşıdı.

Son günlerde Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili yazıları oldukça dikkat çeken Fehmi Koru bugünkü yazısında Türkiye’deki siyasi gelişmelere ve kulislere ara verip Fas’ta gerçekleştirilen seçimleri  analiz etti.  Fas’taki seçimleri Fehmi Koru için cazip kılan ise İktidar Partisi’nin adının Adalet ve Kalkınma Partisi olmasıydı. Üstelik seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi büyük bir yenilgiye uğradı.

Bu gelişmeyi köşesine taşıyan Fehmi Koru okuyucularını attığı başlıkla ters köşe yaparken gerçeği şu sözlerle açıkladı:

“Önceki gün yapılan seçimde iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi büyük bir yenilgiye uğradı. Seçime gidilirken elinde tuttuğu Meclis çoğunluğunu kaybetti. Ancak 12 milletvekili çıkarabilen partinin lideri kendisini seçtirmeyi bile başaramadı.
Adalet ve Kalkınma Partisi’nin öndegelen isimlerinden biri “Yenildik ve bunu kabul etmemiz gerekiyor. Yenilmek elbette acı, ama her şeyin sonu değil. Bundan böyle yeniden ayağa kalkmanın yolunu bulmamız gerekiyor” dedi. Daha önce partiye liderlik ve başbakanlık yapmış biri mevcut lideri istifaya davet etti. 
Haber bütünüyle doğru, ancak olanın bizim ülkemiz siyasetiyle bir ilgisi yok. Bir isim benzerliği söz konusu
Seçim Çarşamba günü Fas’ta yapıldı ve ülkeyi 2011 yılından beri koalisyonla yöneten Adalet ve Kalkınma Partisi (PJD) 125 milletvekiliyle gittiği seçimden yalnızca 12 milletvekili kazanarak çıktı. Parti’nin lideri de olan başbakan Sadettin Osmani başkent Rabat’tan milletvekili seçilmeyi başaramadı.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7769603/fehmi-korunun-yazisi-herkesi-sasirtti-secimin-kaybedeni-ak-parti