Bakan Karaismailoğlu'ndan tuhaf 'U' cevabı: Herkesin yaptığı kendine

İstanbul’da metro simgesinin ‘M’ yerine ‘U’ kullanılması krize dönüştü. Tartışmalara ilişkin konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Bu metroları kimin yaptığının bilinmesi ve emek hırsızlığı yapılmaması lazım.” dedi.

Bakan Karaismailoğlu, geçtiğimiz günlerde İstanbul metro simgesini 'M' yerine 'U' simgesinin kullanılacağını duyurmuştu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Kongo Demokratik Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Felix Antoine Tshisekedi Tshilombo’nun ortak basın toplantısı öncesinde gazetecilerin konuya ilişkin sorularını cevapladı.

BAKANLIK YAPIYOR, BUNU HERKESİN BİLMESİ LAZIM

Simge tartışmalarının devam etmesine ilişkin gazetecilerin sorularını cevaplayan Adil Karaismailoğlu, “Kafa karışıklığı olmaz mı yabancı birisi için?” şeklindeki soru üzerine şunları kaydetti:

“Niye karışsın. Fark etmez, altında 'metro' yazıyor. Biz işin kendisine odaklanalım, İstanbul'da çok büyük işlerimiz var. 7 tane büyük metro işi yapıyoruz. 103 kilometre metro yapıyoruz. Bunun Türk Lirası olarak karşılığı 60 milyar. Ama karşı tarafta hiçbir iş yapmadan, sırf algı operasyonları yapan bir yönetim var. O yüzden bundan rahatsız oldular zaten. Dünyanın aynı anda en çok metro yapılan şehri. Ama bunları da Ulaştırma Bakanlığı yapıyor. Bunu herkesin bilmesi lazım. Hiç kimsenin emek hırsızlığı yapmaması lazım.”

TEPKİ VERECEKLERİNE ELLERİNDEKİ İŞLERİ YAPSINLAR

Tartışmalardan ziyade yapılan işe odaklanılması gerektiğini dile getiren Ulaştırma Bakanı, İBB'ye de tepki göstererek, ''Tepki vereceklerine ellerindeki işleri yapsınlar. Bir an önce ellerindeki metroları bitirsinler" diye konuştu.

İSTEYEN UNDERGORUND ANLASIN, İSTEYEN U-BAHN ANLASIN

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından İstanbul'da yapılan metro projelerine konulan “U” harfli logoların bazı çevrelerce "underground (yer altı)" ifadesini yansıttığının iddia edilmesinin sorulması üzerine Bakan Karaismailoğlu, “O, ulaştırmanın 'U'su. İsteyen 'underground' anlasın ister 'U-Bahn' anlasın ister 'ulaştırma' anlasın ama biz Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak yaptığımız metroların ismini 'U' yapıyoruz.” cevabını verdi.

HERKESİN YAPTIĞI KENDİNİ, ONLARA BİZ KARIŞAMAYIZ Kİ

Bakan Karaismailoğlu, İBB'nin yaptığı metrolarda da aynı uygulamaya geçilip geçilmeyeceğinin sorulması üzerine, “Herkesin yaptığı kendine, onlara biz karışamayız ki” dedi.

ONGUN: HİZMETİ AYRIŞTIRMAK HOŞ DEĞİL

Simge değişikliğine tepki gösteren İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Sözcüsü Murat Ongun, Karaismailoğlu’na Twitter hesabından cevap vererek, “Hizmeti ayrıştırmak hoş değil.” demişti.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7761611/bakan-karaismailoglundan-tuhaf-u-cevabi-herkesin-yaptigi-kendine