Altın fiyatlarında düşüş, alım için fırsat mı? İslam Memiş rakam verdi

Altın fiyatları, salı günü yükselen tahvil faizleri sonrası 1794 dolar seviyelerine kadar geriledi. Gram altın ise 481 TL civarında hareketler sergiliyor. ONS altın fiyatı ise bu hafta yüzde 1’e kadar düşüş yaşadı. Peki, altın fiyatı ne olacak? Altın fiyatında düşüş alım için fırsat mı? Gram altın fiyatları aşağı yönlü mü hareket edecek?

ALTIN FİYATLARINDA DÜŞÜŞ ALIM İÇİN FIRSAT MI?

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, altın yatırımcısına yatırım tavsiyesi vermeden orta ve uzun vade için gram altın fiyatı için rakam verdi. Canlı yayında değerlendirmelerde bulunan Memiş, “Altın yatırımcısı için 480 lira seviyesinin altı orta ve uzun vadede alım fırsatı sunuyor.” dedi. ONS altın için kritik destek seviyesi olarak 1790 doların takip edileceğini söyleyen Memiş, altın fiyatlarının Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’ın açıklamalarıyla kendine bir yön belirleyeceğini söyledi.

İslam Memiş, ABD’deki enflasyon verisinin beklenenden daha iyi gelmesi durumunda ONS altın fiyatının 1770 dolar devamında ise 1165 dolar seviyesinde görebileceğini değerlendirdi.

İSLAM MEMİŞ GRAM ALTIN İÇİN RAKAM VERDİ

480 TL seviyelerinde hareketler sergileyen gram altın için orta ve uzun vade için alım fırsatı fiyatı veren Memiş, “Gram altın, ONS altına kıyasla biraz daha şanslı, biraz daha pozitif ayrışmaya devam ediyor. Çünkü dolar kuru hemen yukarı yönlü ataklarını sürdürüyor ve düşüşleri frenliyor. 480 lira seviyesinin altına sarkmalar ilk kez eline TL geçmiş olan yatırımcısı için, gram altın pozisyonu yeni alacak yatırımcısı için, bence orta uzun vadeyi göz önünde bulunduran yatırımcılara bir alım fırsatı sunuyor.” yorumunda bulundu.

ALTIN FİYATLARI İÇİN KRİTİK DEĞERLENDİRME

Altın Piyasaları Uzmanı İslam Memiş’in altın fiyatları için genel değerlendirmesi şöyle:

“Geçen cuma ABD tarım dışı istihdam verisi beklentinin oldukça altında geldi. 1835 dolar seviyesine kadar yükselmişti. Bu hızlı yükselişten sonra kar satışları geldi. 1800 dolar seviyesinin altına sarktı. ONS altın 1190 dolar seviyesinin üzerinde tutunmayı başarırsa problem yok yani pozitif seyrini tekrar devam ettirebilir. Hatta bu yükselişleri 1850 dolar seviyesine kadar da devam ettirebilir. Günlük kapanışları takip edeceğiz. Amerika’daki enflasyon verisini takip edeceğiz. Diğer yandan Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde’ın açıklamalarını yakından takip edeceğiz. Şu anda kritik destek seviyesi olarak 1790 dolar seviyelerini takip etmeyi sürdürüyoruz. Tabiki bu kadar hızlı yükselişten sonra kar satışı gelmesi doğal olarak karşılamak gerekiyor. Büyük ihtimalle Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’ın açıklamalarıyla kendine yeni bir yön belirleyecek. Devamında Amerika’daki enflasyon verisine odaklanacak. Şu andaki görünüm pozitif yani 1090 dolar seviyesinin altında sarkmadıkça negatif döndüğünü söyleyemeyiz.

ONS ALTINDA 1165 DOLAR SEVİYESİNİ GÖREBİLİRİZ

1800 dolar seviyesinden uzaklaşmak istemeyen bir ons altın var. Kritik destek seviyesi 1.808 dolar günlük kapanışlarda bunun da altına geldik ve 1.790 dolar seviyesi kritik destek seviyesi. Eğer Amerika’daki enflasyon beklenenden iyi gelirse 1.770 dolar devamında 1.165 dolar seviyesinde görebiliriz. Ancak şu anda enflasyon Avrupa'da, Amerika'da Türkiye'de birçok ülkede artmaya devam ediyor ve dolayısıyla da geçici bir enflasyon olduğunu ben şahsen düşünmüyorum. Yani kısa vadede kar satışları görebiliriz ama orta vadede bu yıl sonuna kadar da tekrar yukarı yönlü hareketlerin devam ettirebilir. Her ne kadar Amerika Merkez Bankası FED'in varlık alımlarıyla alakalı şahin tonda söylemleri piyasalar da devam etse de kenarda delta varyantı ile alakalı küresel daralma ile alakalı enflasyonla alakalı ciddi problemler var. Bu problemler tamamen çözülmeden de altın tarafındaki bu sert satışların gelme ihtimali biraz daha zayıf göründüğünü söyleyebilirim.

GRAM ALTIN YATIRIMCISI NE YAPMALI? ALIM İÇİN FIRSAT MI?

Gram altın fiyatı son günlerde 486 484 liraları görürken şu an için 480 lira seviyesinde işlem görüyor. Zaman zaman da 481 liraları gördü. Son gördüğü seviye 481 lira seviyesi.

“Gram altın yatırımcısı ne yapmalı? Bu seviyeler alım için fırsat mıdır?” sorusuna İslam Memiş, şöyle cevap verdi:

“Gram altın, ONS altına kıyasla biraz daha şanslı, biraz daha pozitif ayrışmaya devam ediyor. Çünkü dolar kuru hemen yukarı yönlü ataklarını sürdürüyor ve düşüşleri frenliyor. Bu sefer dolar kurunda aşağı yönlü bir trend görüyoruz ama ONS altında bir toparlanma görüyoruz ama her halükarda gram altın TL fiyatı 480 lira seviyesinin altına sarkmak istemiyor ve sarkamıyor. Şimdi kısa vade için 478 488 lira aralığını takip ettiğimi ifade edebilirim. Bu bant aralığı geçerliliğini koruyor. Ne aşağı yönlü de yukarı yönlü kırılıyor. Ancak yılın son çeyreği ile alakalı öngörüm yine 520 540 ve daha yukarı rakamların gelme ihtimali biraz daha fazla görüyorum. Burdan çıkan sonuç da şu, 480 lira seviyesinin altına sarkmalar ilk kez eline TL geçmiş olan yatırımcısı için, gram altın pozisyonu yeni alacak yatırımcısı için, bence orta uzun vadeyi göz önünde bulunduran yatırımcılara bir alım fırsatı sunuyor.

GRAM ALTINDA PSİKOLOJİK DİRENÇ SEVİYESİ 500 LİRA

Diğer önemli bir faktör ve değerli metallerde, altın ve gümüş gibi değerli metaller de sürekli baskılanma gözlemliyoruz. Diğer değerli metallere baktığımız zaman platin, alüminyum, paladyum gibi bu değerli metallerde ciddi bir agresif yükseliş varken sadece altın ve gümüş fiyatlarında FED kaynaklı, söylem kaynaklı bir baskılama gözlemliyoruz. Bu baskılama bittikten sonra bence altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketleri görmemiz muhtemel olacaktır. Özellikle 480 lira seviyesine altı yine bence yatırımcısı için iyi alım fırsatları. Çünkü yılın son çeyreğinde 500 lira seviyesi psikolojik direnç seviyesi. Bu seviye yukarı yönlü kırıldıkça iç piyasalarda yerli yatırımcılar da ciddi talep artışları da görebiliriz.”

Editörün Notu: Haberde yer alan ifadeler yorumcunun kendi görüşlerini yansıtır. Haber yatırım tavsiyesi amacı taşımaz.

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7760350/altin-fiyatlarinda-dusus-alim-icin-firsat-mi-islam-memis-rakam-verdi