Alparslan Kuytul'dan çok konuşulacak laiklik çıkışı! Laik düzeniniz bu

Furkan Vakfı Kurucu Başkanı Alparslan Kuytul, kendisine yöneltilen “Laik sistem sayesinde istediğini her şeyi özgürce konuştuğunuz halde neden sistemden razı değilsiniz?” sorusuna çok konuşulacak bir cevap verdi.

BU MEMLEKETTE KİMSE KORKUSUNDAN KONUŞAMIYOR

Uzun bir süre önce yaptığı açıklamalar nedeniyle cezaevinde tutuklu kalan ve hukuk mücadelesi sonrası serbest kalan Alparslan Kuytul, Youtube kanalında konuştu. Kuytul, “Ben laik sistem sayesinde özgürce konuşmuyorum. Ben konuştuğum için cezaevinde yattım. Laikliğin, özgürlükle bir alakası yoktur. Laik sistem sayesinde özgürce konuşmuyorum. Ben Kur'an sayesinde özgürce konuşuyorum. Kur'an beni özgürleştiriyor. Yoksa bu memlekette kimse korkusundan konuşamıyor. Öyle mi, değil mi? Herkesi korkutmuyorlar mı? Susturmuyorlar mı?” dedi.

ÖZGÜRCE KONUŞMA KONUSUNUN LAİKLİKLE ALAKASI YOK

“Bugün özgürce konuşan, her şeyi göze aldığı için özgürce konuşuyor. Her şeyi göze almayan, bu ülkede konuşamaz.” diyen Alparslan Kuytul, “Laik düzeniniz işte bu. Kaldı ki özgürce konuşma, konuşmama konusunun laiklikle alakası yoktur. Bu demokrasiyle alakalı bir meseledir. Bu kavramlar birbirine karıştırılmasın. Fikir özgürlüğü, ifade hürriyeti, demokrasiyle ilgilidir. Laiklikle bunun bir alakası yoktur. Ve İslam’da da fikir ve ifade hürriyeti vardır.” ifadelerini kullandı.

BANA YABANCI MUAMELESİ YAPAMAZSINIZ

Alparslan Kuytul’un konuşması şöyle:

Ben laik sistem sayesinde özgürce konuşmuyorum. Ben konuştuğum için cezaevinde yattım. Laikliğin, özgürlükle bir alakası yoktur. Laik sistem sayesinde özgürce konuşmuyorum. Ben Kur'an sayesinde özgürce konuşuyorum. Kur'an beni özgürleştiriyor. Yoksa bu memlekette kimse korkusundan konuşamıyor. Öyle mi, değil mi? Herkesi korkutmuyorlar mı? Susturmuyorlar mı? Laik sistem sayesinde özgürce konuşuyormuşum. Bugün özgürce konuşan, her şeyi göze aldığı için özgürce konuşuyor. Her şeyi göze almayan, bu ülkede konuşamaz. Laik düzeniniz işte bu.  Kaldı ki özgürce konuşma-konuşmama konusunun laiklikle alakası yoktur. Bu demokrasiyle alakalı bir meseledir. Bu kavramlar birbirine karıştırılmasın. Fikir özgürlüğü, ifade hürriyeti, demokrasiyle ilgilidir. Laiklikle bunun bir alakası yoktur. Ve İslam’da da fikir ve ifade hürriyeti vardır. Neden laik sistemi seçtiniz ki? İnsanların özgürce konuşması İslam’da da var. Kur'an'a sünnete aykırı olmadıkça insan kendi görüşünü söyleyebilir. Kur'an'a aykırı olamaz, Müslüman için. İslam devletinde Müslüman olmayanlar Kur'an'a aykırı da konuşabilir. O Müslüman değil çünkü. Ama Müslüman ise Kur'an'a aykırı konuşamaz. Neden? Çünkü Allah' tan iyi bilmesi, mümkün değildir. Bunu insan aklı kabul eder. Vicdan da bunu kabul eder. Allah'ın ayetine aykırı konuşan hata eder. Çünkü, Allah gibi bilemez. Kur'an'a, sünnete aykırı olmadıkça insan görüşünü söyleyebilir. Bunun için laikliğe de gerek yok, demokrasiye de gerek yok. Laiklik var, diye biz özgür konuşmuyoruz. Her şeyi göze aldığımız için konuşuyoruz.Ve konuştuğumuz için de bir sürü belalarla karşılaşıyoruz.

Bu soruyu soran herhalde ne hapse girdiğimizi biliyor ne her gün mahkemelerde süründüğümüzü biliyor. Daha dün mahkeme vardı, bugün de mahkeme vardı. Haftaya da var, öbür haftaya da var, öbür haftaya da var, öbür haftaya da var… Her hafta mahkememiz var. Özgürce konuşuyormuş. Özgürce mi konuşuyoruz? Basın açıklamasına 80 mahkeme açtılar. Hepsinin de hemen hemen tamamı, basın açıklaması ile ilgili. 55’inden, beraat ettik. Gerisi devam ediyor. Özgürce konuşuluyormuş. Basın açıklamasına bile müsaade etmek istemediler. Artık, şimdi karışmıyorlar. Bakalım ne zamana kadar böyle gidecek? Çünkü engellemeye kalktıkları zaman, olay oluyor. Öyle olay olmasın, diye.Böyle görüntüler dünyaya servis edilmesin, diye şimdilik karışmıyorlar. Yoksa öyle özgürlük falan yok. Bizden başka da konuşan kaç kişi var? Kaç kişi basın açıklaması yapabiliyor. Özgürce konuşuyormuş. Özgürce konuşuyorsam, Allah'a güvendiğim için özgürce konuşuyorum. Her şeyi göze aldığım için özgürce konuşuyorum yoksa devlet müsaade ettiği için değil. Aslında devlet konuşmamı istemiyor.Artık bende dinlemiyorum.Onu da bildikleri için şimdilik böyle gidiyor, bakalım. Ve bunun laiklikle bir alakası yok. Buna dayanarak laik sistem iyidir, denilemez.

Laiklik nedir? Allah'ın, dinin, Kur'an'ın, devlete karışmaması demektir. Nasıl karışmaz, Allah? Her şey Allah'ın. Her şey Allah'ın. İnsanlar karışacak, Allah karışmayacak. Olacak iş mi? İnsanlar karışacak, Allah karışmayacak. İnsanlar kanun koyacak, Allah'ın kanunlarını kaldıracak. Bu olacak iş mi? Allah mı yetkilidir, insanlar mı? Nasıl olur da milletvekilleri karışır, Allah karışmaz. Nasıl bir şey bu?Laiklik bunu söylüyor. “Allah, devlete karışamaz.” diyor. Yani Kur'an-ı Kerim. O zaman şu ihtimallerden birini kabul ediyor, demektir;

Ya “Kur'an Allah'ın kelamı değildir. İnanmıyorum.” diyor. Ya “Kur'an bir zaman içindir, zamanı bitmiştir, kıyamete kadar geçerli değildir.” diyor. Ya “Kur'an yalnız Araplar için gelmiş herkes için gelmemiştir.” diyor. Ya “Kur'an’da yanlışlar var, bizim ki daha doğru.Biz Allah'tan daha iyi biliriz, Allah'ın kitabında hatalar var.”Diyor. Ya da buna benzer bir şeydir. Hangisini söylüyorlarsa buyursunlar açıkça söylesinler. Eğer “Kur'an, Allah'ın kelamı” diyorlarsa onu nasıl rafa kaldırırlar. “Kur’an’da hata yoktur.” diyorlarsa neden uymazlar?” “Kur'an kıyamete kadar geçerlidir.” diyorlarsa o halde neden uymuyorlar? “Kur'an bütün insanlık alemi için gelmiştir.”diyorlarsa “Yalnız Araplara gelmemiştir.” diyorlarsa o zaman neden uygulamıyorlar?Laikliği savunanlar, bunun cevabını versinler. Müslümansan laikliği savunamazsın.

Yok efendim! Laiklik, başka dinlere baskı yapmamak için var. Yani devletin dini olursa başka dinlere baskı yapar. Hayır. Peygamberimiz İslam devleti kurdu ama başka dinlere baskı yapmadı. Medine’de Yahudiler de vardı, putperestler de vardı.Peygamberimiz ortak bir anayasa yaptı. Onlara da serbestlik verdi. Devletin başka dinlere baskı yapmasını engellemek için laiklik şart değildir. İslam’da da zaten başka dinlere baskı yasaktır, dinde zorlama yoktur. Tarihimiz de buna şahittir. Mesela Osmanlı'da başka dinlere baskı mı yapıldı? Yani bunun için laikliğe gerek yok. Laikliğin çıkış sebebi bu değil. Laikliğin çıkış sebebi Hıristiyanlığın yanlışlarıdır. Devletle iş birliği yapması, bilime aykırı davranması, fakirleri ezmesi, fakirleri ezen sistemi desteklemesi, kilisenin krallarla iş birliği yapması. Ve İncil'deki yanlışlar, bu yanlışlara karşı gelen bilimadamlarını aforoz edip, idam etmesi, üç tanrı inancı gibi ruhbanlık gibi yanlışlar, insanları bu noktaya getirdi. Din, devlete karışmasın, noktasına getirdi. Laiklik böyle ortaya çıktı. Bizim dünyamızda buna hiçbir zaman ihtiyaç olmadı. İslam aleminde laiklik, ihtiyaç olarak ortaya çıkmamıştır. İslam âlemine laiklik zorla getirilmiştir. Bizim dinimiz (İslam) ne bilimle çatışmıştır ne kralların dediğine uymuştur. Uyanların kendi hatasıdır. Din, krallara uymaz. Kralların, dine uymasını emreder. İdareciler dine uyacak, din onlara uymaz. Yani bizde laikliğin bir ihtiyaca binaen ortaya çıktığı söylenemez.

Laiklik niye ortaya çıkmıştır? Laiklik nedir biliyor musunuz? İdarecilerin dinden kurtulma stratejisidir. Dinden kurtulmuş oluyor. Laikiz dediği zaman, artık siz o devlete, o idarecilere diyemiyorsunuz.Bu yaptığın haram, dinimize göre bu yasak, niye böyle yaptın, bu zulümdür, şu şudur diyemiyorsun. Diyor ki:”Ben laikim.Ne dini? Dinle, bilmem neyle alakam yok benim.” diyor. Sen, bana haram falan diyemezsin, diyor. Ben laikim.” diyor. Böylece dinden kurtuluyor. Özgür oluyor, ondan sonra. İdareciler memleketi istediği gibi idare ediyor, istediği gibi kanun koyuyor. Kanunu istediği gibi koyuyor buna rağmen bazen ilerde o kanun onun işine gelmiyor. Kanunu koyan kendisi yine de o kanun onun işine gelmiyor. O zaman da ne yapıyor? Ya olağanüstü hâl ilan ediyor.Kanunlar saf dışı, parlamento saf dışı… Kanun falan da kalmıyor, ondan da kurtuluyor. Olağanüstü hâl (OHAL) sürekli devam ettirilemez. O zaman ne yapıyor?Normal zamanlarda da kanun bir şey söylüyor, telefon başka bir şey söylüyor. Hani bununla ilgili fıkra gibi bir şey anlatıyorlar. Hâkimemahkemededemişler ki: “Hâkim bey, kararınızı bekliyoruz.”Hani bizim mahkemeler gibi uzattıkça uzatıyorlar ya. Eften pütfen sebeplerle,uzatın, siz uzatın bizde her seferinde basın açıklaması yapalım. Sağ olun bizide canlandırıyorsunuz, bizde sayenizde biraz canlanıyoruz.Demişler ki: “Hâkim bey, hadi artık kararınızı bekliyoruz.”– “Demiş ki valla bizde bekliyoruz,telefon gelecek.”Laiklikle dinden kurtuluyor,olağanüstü halle kanundan kurtuluyor daha da olmazsatelefonla işi bitiriyor, oluyor bitiyor.Kanun başka bir şey söylüyor, telefondaki başka bir şey söylüyor.“Benim dediğimi yapmazsan seni sürerim”diyor.Kanunda boş, hepsi de boş.İşte bu dinden kurtulmak için laikliği icat ettiler.

Laiklik sayesinde artık siz onlara“Bu yaptığınız haramdır. Bu dinimize aykırıdır.Bu böyle olmaz” diyemiyorsunuz. Bizim devletimiz laik, diyor. Dine falan bakmayız, diyor ve herkesi böyle kabul ettirmişler. Laiklik güzel bir şey tartışılamaz,kesin doğru falan gibi.Nasıl oluyor da insanlar kanun koyuyor, Allah kanun koyamıyor? Nasıl oluyor bu?İnsanların dediği oluyor, Allah’ın dediği olmuyor.Bu nasıl bir şey? Bu doğru olabilir mi? Biz laiklik sayesinde özgürce konuşmuyoruz. Laiklik sayesinde din düşmanları, özgürce din düşmanlığı yapabiliyorlar.Evet,onlara fazlasıyla veriliyor, doğrudur. Ama bu ülkede kaç kişi laikliği eleştirebiliyor? Bu soruyu soran kişi, şöyle bir baksın, kaç kişi laikliği eleştirebiliyor? Bu ülkede kaç kişi doğruları konuşabiliyor? Bu ülkede doğruları konuşmak için her şeyi göze almak lazım ve sanki bize bir ihsanda bulunmuşlar, konuşmamıza karışmıyorlarmış…Karışmıyorlar mı?

 Her gün takibat altındayız. Bugüne kadar ki bütün zulümlerini, ben size sayacak olsam,hangi birini size anlatayım ki.Ben bir kere 24 saat takip altındayım,gelin evimin kapısında durun,gelin burada durun,polis kapıda bekliyor. Evdeysem evde buradaysam burada. Şuanda da aşağıda polis bekliyor.Plakasını bile söyleyebilirim. Sürekli bizim araba hareket etti mi o da arkamdan hareket eder,çıktım çıkalı. Çıkalı 21 ay oldu. 21 aydır, her gün arkamda polis arabaları, özgürce konuşuyormuşum.Doğru.Kur’an sayesinde, Allah’ın sayesinde özgürce konuşabiliyorum. Allah'a tevekkül etmişim. Allah’a güvenmişim,‘Allah’ın dediği olur nasılsa kimsenin dediği olmaz’ ona iman etmişim,bir ecele iman etmişim,iki ecel yok. Onun sayesinde konuşuyorum, yoksa sizin düzeniniz çok özgürlük verdiği için değil.Sizin düzeniniz sürekli baskı yapıyor,sürekli. Dağa çıksam yani dağ dediğim başka bir şehre gitsem.Dağda bile jandarma geliyor yanıma,bana kasıtlı olarak kimlik soruyor. Bu pazartesi günü ailemle bir yerdeydik,karımın telefonundan nerede olduğumu tespit ediyorlar.Ben zaten telefon kullanmıyorum.Karımın telefonundan nerede olduğumu tespit ediyorlar,kızımın telefonundan yerimi tespit diyorlar, 5 dakika sonra jandarma oraya geliyor. Benim zaten kaçtığım göçtüğüm yok,buyursun gelsin.Özgür konuşuyormuş.Evet, özgür konuşuyorum da laiklik sayesinde değil. Beni sürekli baskı altında tutuyorlar,sürekli dava açıyorlar. Bu mudur özgürlük? Sürekli arkamda polis.Bu mudur özgürlük? Annemin mezarına gidiyorum, polis arkamdan mezara kadar geliyor.Annemin mezarına kadar geliyor.Bayramda büyüklerimin ziyaretine gidiyorum, polis bayramda bile benle beraber ailemin yanına kadar, kapısına kadar geliyor.Çocuklarımla bir yere gidemeyecek miyim? Utanmıyor musunuz? Ben karımla kızımla bir yere gidemeyecek miyim? Utanmıyor musunuz? 21 aydır, beni 24 saat takip ediyorsunuz.Ben hapisteyken karımı aynı şekilde takip ediyorlardı. 3-4 yıldır.Daha öncesinde de göstermeden takip ediyorlardı.Şimdi aleni telsizlerle,silahlarla aleni takip ediyorlar, o zamanda göstermeden takip ediyorlardı. Kaç yıldır, bu takibat sürüyor. Ne buldunuz bugüne kadar? Ne buldunuz?Evimi aradınız ne buldunuz? Üstümü başımı aradınız, ne buldunuz? Vakfı aradınız ne buldunuz? Bir şey olduğundan mı?Baskı altına almak için.Rahat davranmasın, çok yeri gezmesin, çok insanları ziyaret etmesin ya da onu ziyaret etmek isteyenler ya da beni ziyaret etmek isteyenler edemesin gibi maksatlar.Yoksa bir şey olmadığını onlarda biliyor.Ne olacak?Ben bir hocayım, benden ne olacak?Ne olacak benden?Hayatım ortada. Bugüne kadar ne yaptım, bundan sonra ne yapacağım? İftira atarsan, o başka. İftira atarlarsa o başka.Yoksa hayatımız ortadadır.Bugüne kadar kötü bir şey yapmamışız.Bundan sonramı, yapacağız?Gençliğimizde yapmamışız, şimdi mi yapacağız?Laik ülkede özgür konuşuyormuşum.Maşallah!Ne kadarda özgür.

Her ne söylersen riski göze alarak söyleyebilirsin, bu ülkede.Mahkemeyi göze almadan bir kelime konuşamazsınız bu ülkede.Benim kaç tane mahkemem var, bu soruyu soran biliyor mu? Özgürce konuşuyormuşum, özgürce konuşmuyorum. Baskılara rağmen konuşuyorum ve siz bana ihsanda bulunmuyorsunuz. Ey laikler! Ben, bu vatanın evladıyım.Bu vatan, benim vatanım. Ben, vatanımdayım. Vatanımda bana yabancı muamelesi yapamazsınız.Bana iyilik yapıyor, değilsiniz.Ben hakkımı kullanıyorum.Ben, Rabbimin dünyasında yaşıyorum.Atalarımın vatanında yaşıyorum.Bana iyilikte yapıyor gibi ihsanda bulunuyor gibi davranamazsınız.Bana verdiğiniz özgürlükle övünmeyin,yaptığınız baskıdan utanın.Bu laik ülkede özgürlük varsa o zaman neden insanların ödü kopuyor,neden kimse konuşamıyor?

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7754140/alparslan-kuytuldan-cok-konusulacak-laiklik-cikisi-laik-duzeniniz-bu