Merkez Bankası 23 Eylül’de faiz indirecek mi? Yeşilada net konuştu

Para piyasalarında gözler Merkez Bankası’nın 23 Eylül’deki PPK toplantısına çevrilmişken bu toplantıda Merkez Bankası’nın faiz indirip indiremeyeceği merak konusu oldu. Türkiye’nin önde gelen ekonomistlerinden Atilla Yeşilada Merkez Bankası’nın eylül toplantısında mutlaka faiz indirimine gideceğini belirtti.

Ekonomist Artunç Kocabalkan’ın sosyal medya kanalına konuk olan ekonomist Atilla Yeşilada TÜİK’in açıkladığı son yüzde 19.25’lik yıllık enflasyon raporu sonrası Merkez Bankası’nın faiz indirim olasılığını değerlendirdi. Uzun bir süredir faiz toplantılarında herhangi bir reaksiyon gösteremeyen Merkez Bankası faizi yüzde 19’da sabit tutarken Ağustos ayı enflasyon raporunda yıllık bazda TÜFE’nin yüzde 19.25 açıklanmasıyla Merkez Bankası’nın alacağı karar çok daha fazla önem kazandı.

MERKEZ BANKASI 23 EYLÜL’DE FAİZ İNDİRECEK ÇOK RAHATIM BU KONUDA!

Para piyasalarının yakından tanıdığı ekonomist Atilla Yeşilada, “Merkez Bankası bu ay bir faiz indirimine gidecek mi?” sorusuna “Bu konuda hiç şüphem yok” diyerek beklentilerini paylaştı.

Merkez Bankası yatırımcılar ve ekonomistler toplantısında orta çıkan sonuca göre Merkez Bankası’nın Eylül toplantısında faiz indirimine gideceğini öne süren Atilla Yeşilada  “Katılımcılar toplantıda Merkez Bankası’nın duruş değiştirdiğini işaret ediyorlar. Yani bu reel faiz enflasyon düşmeden indirilemez söylemi tamamen ortadan kalmış durumda. Buna dayanarak faiz indireceğini düşünüyorum. Merkez Bankası ayın 23’ünde faiz indirecek çok rahatım bu konuda” diye konuştu

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7747348/merkez-bankasi-23-eylulde-faiz-indirecek-mi-yesilada-net-konustu