CHP ve İYİ Parti'den Erdoğan Bayraktar tepkisi: Bu bir itiraftır

Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın 17/25 Aralık operasyonu kapsamında, "Dosyamda ne varsa, hem tapeler hem teknik takip doğrudur hem de benim telefon konuşmalarım A’dan Z’ye kadar doğrudur" şeklindeki açıklamasına muhalafet cephesinden tepki geldi.

CHP ve İYİ Parti'den yapılan açıklamada Bayraktar’ın açıklamaları için 'İtiraf niteliği taşıyor' denildi.

İYİ Partili Aytun Çıray, Twitter'dan Erdoğan Bayraktar için şu açıklamayı yaptı:

"Eski AKP'li Bakan Erdoğan Bayraktar'ın yaptığı açıklama 17/25 Aralık yolsuzluk iddiaları hakkında bir suç duyurusudur. Bu "Kötülük yönetimi"nin en taze itirafıdır. Bu itirafların sonu gelmeyecek, nihayetinde tüm müsebbib ve mümessillerini bir kara delik gibi içine çekecek."

Erdoğan Bayraktar’ın sözlerine ilişkin CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır ise "Bu bir itiraftır. Rüşvet suçunu ortaya çıkaranların suçlu olması; evinden para çıkanların, 'sıfırla oğlum' diyenlerin suçluluğunu örtmez” ifadelerini kullandı.

ANKA'da yer alan habere göre Başarır, "Hakkımdaki iddialar doğru’ diyor ama bir şey daha söylüyor; ‘Bende para yok’ diyor. Peki o dönem para alanlar, evinden para çıkanlar, ayakkabı kutusundan çıkan paralar, ‘Oğlum sıfırlayabilir misin’ diyenler yargılandı mı? Hayır. Bu iddiaları, delilleri suçlular ortaya koysa da onların suçluluğunu ortadan kaldırmaz. Eğer dün bu rüşvetin, yolsuzluğun üzerine gidebilseydik bugün Ticaret Bakanı kendi şirketinden bakanlığa mal satmazdı. Satsaydı da yargılanabilirdi" diye konuştu.

Öte yandan “Bugün rüşveti, yolsuzluğu yargılayamıyorsak o gün ayakkabı kutularından çıkan paranın hesabını veremeyenler yüzündendir” diyen Başarır, ABD’de yargılanan Rıza Zarrab’ı aklayanların bugün bir kez daha toplumun karşısına çıktığını söyledi. Başarır, “Zarrab’ı aklayanlar; para, saat alanlar bir kez daha toplumun karşısına çıkmıştır. Rüşvet, irtikap, kara para; bunlar sorgulanmalıdır. Sorgulamalıyız. Çünkü tüyü bitmemiş yetimin hakkı var” değerlendirmesinde bulundu.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7686060/chp-ve-iyi-partiden-erdogan-bayraktar-tepkisi-bu-bir-itiraftir