Akaryakıta yeni düzenleme geldi! İzne tabi olacak

Bazı kurumların akaryakıt kullanımında önemli bir düzenleme gerçekleştirildi.

EPDK’nın kararıyla yürürlüğe giren düzenleme Resmi Gazete’de yayınlandı. Yapılan düzenlemeyle Savunma Sanayi Başkanlığı ile savunma sanayindeki projelerde sözleşme akdetmiş olanların, Savunma sanayi kapsamında faaliyet gösteren kamu şirketlerinin, Devlet Hava Meydanları Genel Müdürlüğünün, otomotiv üreticilerinin, üniversite ve laboratuvarların akaryakıt ihtiyaçlarının tamamının karşılanması bunun haricinde kalan kurum ve kuruluşların 500 litre altındaki akaryakıt isteklerinin Petrol Piyasası Daire Başkanlığının izniyle gerçekleştirileceği duyuruldu.

Taktik yakıt temini, ihrakiye temini ve biyodizel temini kapsamındaki izin talepleri kullanıcılar tarafından, özel üretim akaryakıtların temini kapsamındaki izin talepleri ise ikmali gerçekleştirecek lisans sahipleri tarafından EPDK'ye yapılacak.

Bir diğer değişik de, EPDK, Resmi Gazete'de yer alan diğer kurul kararında Elektrik Dağıtım Şirketlerinin Planlı Bakım Ödemelerinin Tarife Hesaplamalarında Dikkate Alınmasına İlişkin Usul ve Esaslar'da gerçekleştirildi.

Bu değişikliğe göre üçüncü seviye planlı bakım giderleri için TEDAŞ'ın her yıl yayımlanan birim bedelleri örnek olarak ortaya konacak

Tarife uygulama döneminin her yılı için geçerli olan düzeltme işlemlerine esas birim bedeller, aynı uygulama dönemi için kabul edilen yatırım harcamalarına esas birim bedellerin güncellenmesinde kullanılan değişim katsayılarıyla ilgili yıl ortasına göre güncellenen birim bedellerinden yüzde 25 oranında indirim yapılmak suretiyle belirlenecek.

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7676900/akaryakita-yeni-duzenleme-geldi-izne-tabi-olacak