Bulgaristan'dan göçmen karşıtı hamle! Türkiye sınırına asker yığıyor!

Afganistan'dan başlayan yoğun göç dalgasına karşı Bulgaristan, tartışmalı bir karara imza attı. Olası Afganistan göç dalgasına karşı Bulgar hükümeti, Türkiye ve Yunanistan sınırlarına 400 ile 700 civarında asker konuşlandırılacağını açıkladı.

ABD ve Bulgaristan ordularınca ülkenin güneyinde gerçekleştirilen ortak askeri tatbikat sırasında basın toplantısı düzenleyen Bulgaristan Savunma Bakanı Georgy Panayotov, "Bulgaristan sınırları üzerindeki baskı artıyor" dedi.

Panayotov, "(Sınıra gönderilecek) Askerler koruma görevi sağlayacak ve gerektiğinde jandarma ile sınır polisine, özellikle de bariyerlerin inşası için yardım edecek." ifadelerini kullandı.

Sofya yönetiminin kararı, içişleri bakanlığının son bir hafta içerisinde gözaltına alınan ve ülkeye yasa dışı yollardan giren Afgan göçmen sayısının artmasının ardından geldi.

Orta Doğu'dan hareketle Avrupa'ya yönelik göç rotası üzerinde bulunan Bulgaristan, 2013-2018 yılları arasında, ülkenin güneydoğusundaki Türkiye sınırına 259 km'lik dikenli tel örgü ördü.

Avrupa Birliği'nin en yoksul üyesi konumundaki Bulgaristan şu ana kadar fazla sayıda göçmen almadı ve gelenlerin çoğu da mülteci statüsü almadan ülkeden ayrıldı.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7666478/bulgaristandan-gocmen-karsiti-hamle-turkiye-sinirina-asker-yigiyor