Lütfi Elvan'dan, Süleyman Soylu'yu kızdıracak sözler!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Haziran ayında düzenlenen AK Parti mitinginde ekonominin atağa kalkacağını belirtmiş ve "Öyle bir sıçrayacak ve büyüyecek ki etrafımızdaki Almanya'sı, Fransa'sı, İngiltere'si, İtalya'sı ve o her şeye burnunu sokan ABD'si de çatlayacak" demişti.

Süleyman Soylu'nun sözleri hafızalardaki yerini korurken, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'dan adeta Soylu'nun aksine bir açıklama geldi. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'ın,  Ağustos ayı biterken, Türkiye ekonomisinin henüz yeni yeni kıpırdadığını söylemesi dikkat çekti. Kısacası, Soylu, Temmuz ayı için "şahlanışa" işaret ederken, Elvan, Ağustos ayı sonunda ekonomisinin daha yeni yeni canlandığını söylemesi ikili arasındaki tezatlığı gözler önüne serdi.

"EKONOMİ CANLANMAYA BAŞLADI..."

Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın aktardığına göre, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'ın sözleri şu şekilde:

“Ekonomik göstergeler olumlu yönde ilerliyor. Aldığımız tedbirler etkisini gösteriyor. Tasarruf tedbirlerine büyük özen gösteriyoruz. Dövizdeki yükselişin bize bir yükü oldu. Ama dikkatli ve prensipli davranırsak, bu yükü hafifletiriz. Kurumsal kredilerde ve ödemelerinde sorun yok. Ama bireysel kredilerin sınırlandırılması için bankalarla görüşmelerimiz var, ciddi bir artış var. Bu konuda bazı tedbirler aldık, ama yeni tedbirler de gündeme gelecek. Bankalara bireysel kredilerin özenle takip edilmesini istedik. Ayrıca kurumsal olarak alınan kredilerin, yani bir yatırım projesi için alınan teşvik kredilerinin gerçekte bu proje için kullanıp kullanılmadığı konusunda yeni bir prosedür oluşturacağız. Takibi yapılacak. Yeni kredi verilirken, önceki kredinin gerçek anlamda yatırım için kullanılıp kullanılmadığına bakılacak. Alınan krediye konu olan yatırım gerçekleşme durumuna bakılacak.”

Elvan, “Ekonomik dengelerin düzelmesinde turizm ve ihracatın payı var. Tasarrufa azami özen gösteriyoruz. Kamu İhale Kanunu’ndaki istisnaların kaldırılması ve sistemin eski haline döndürülmesi için çalışma yapılıyor. Ekonomik alt yapısının daha da iyileşmesi için yasa çalışması var. Önümüzdeki dönem Meclis’e yapısal değişiklikler getirilecek” 

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7661147/lutfi-elvandan-suleyman-soyluyu-kizdiracak-sozler