Erdal Sağlam: 'İktidarın rakamlarda makyaj eğilimi artıyor'

Cumhuriyet gazetesinin ekonomi yazarı Erdal Sağlam, köşesinde “Makyajlı sayılar artık makûs idaresi saklayamıyor” başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Sağlam, "artık sayılara bakılmıyor, yaşanıyor" diyerek, "Son yıllarda biraz düşüş oldu ama mevcut ulusal gelir sayılarını bile muvaffakiyet olarak sunmuş. Halbuki 960 milyar dolara kadar çıkan ulusal gelir şu anda 720 milyar dolara inmiş durumda. ‘Kurlardaki dalgalanmalardan oldu’ deniyor lakin kurları bu hale getiren kim, o söylenmiyor” dedi.

Sağlam’ın yazısının ilgili kısmı şöyle:

Cumhurbaşkanı Erdoğan ’19 yılda 9 milyon vatandaşımıza iş bulduk’ diye de övünmüş. Halbuki herkes biliyor ki kendilerinden evvel yapılan ıslahatlar ve global kurallarla 2010’lara kadar öykü yaratıp büyüyen Türkiye, bu sayede istihdam yarattı ancak son dört yıla baktığınızda istihdam artışı hiç yok, yani sıfır. 
Sayıların işine geldiği kısmıyla kullanılmasının artması, makyajın abartılması bile tek başına son yıllarda yaşanan başarısızlığın bir delili üzere. İktidara geldiklerinden bir mühlet sonra, daha evvel alınan ekonomik önlemlerin tesiriyle başarılı sayılar gelmeye başladığında, güya bu muvaffakiyet yalnızca kendilerininmiş üzere satmışlardı. Farkındaysanız, artık de bazen iktidardayken geçmişte başarılı olan yıllardaki sayıları, bazen cımbızla seçip kendilerinden evvelki bir yıldaki sayısı, bazen iktidarlarındaki muhakkak yıl aralıklarını kullanıyorlar. ’19 yılda 9 milyon şahsa iş bulduk’ değil, ‘iktidarımızın 15 yılında’ deseler, daha yanlışsız olmaz mı?
Özetle: AKP iktidarıyla, bilhassa Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle tek kişilik idareye geçtiğinden beri, her alanda olduğu üzere iktisatta de makûs idarenin doruklarını yaşıyoruz. Sayılarla ne kadar oynasanız da bu değişmiyor, zira artık halk kötüleşmeyi iliklerinde hissediyor.”

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7660293/erdal-saglam-iktidarin-rakamlarda-makyaj-egilimi-artiyor