Görülmesi gerekenler değil, bilinenler tekrarlanıyor

Abdülkadir Özkan
Abdülkadir Özkan

Dünya sömürgeci güçler tarafından hemen her konuda oyalanıyor, kandırılıyor. Hemen akla kandıranlar suçlu da, sürekli kananlar ve kanmayı iş edinmiş olanlar suçlu ve sorumlu olmazlar mı sorusu geliyor. Bu soruya herkes kendine göre cevap verebilir ama sürekli aldananlar ve kananların suçsuz olduğunu söylemek doğru olmaz. Çünkü özellikle ülkelerin yönetim kademelerinde olanlar sık sık yanıldıklarını, yanıltıldıklarını söyleyerek sorumluluktan kurtulamazlar. Özellikle de dünyaya yanıldıklarını söylemeyi ve dünyayı buna inandırmayı strateji haline getirmiş olan kişi ve grupların artık dünyanın karşısına çıkacak yüzlerinin olmaması, bunun için de özellikle sömürgecilerin yalanlarını dünyayı oyalamak için kullanmalarına aracı olmamak gerekiyor.

Afganistan’ın yeniden tanzim edilmeye çalışıldığı şu günlerde, hem de ABD’nin Afganistan’dan çekilmeden önce Taliban ile bir takım pazarlıklar ve anlaşmalar yaptığı bilinirken kısacası Afganistan’ı Taliban’a teslim etmiş olduğunun hiçbir bilinmeyen yanı yokken, dünyayı yeniden keşfediyormuşçasına, yani gerçeği bir ABD’li eski diplomatın açıklamasından öğreniyormuşçasına bazı haberlerin gazetelerde manşetlere taşınıyor olmasını insan anlamakta güçlük çekiyor. ABD’li diplomatların görüşlerini aktaran ve New York Times gazetesinde yer alan habere göre, Amerika Taliban’ı bitirmek istememiş. İyi de bunun bilinmeyen bir yanı olmadığı gerçeği o kadar ortadaki ABD’nin Taliban ile anlaşarak ülkeden çekilme kararı aldığı; aylardan beri biliniyor. Kaldı ki, bu gerçek şimdiye kadar gizlenmiş bile olsa son yaşanan olaylar işin aslını açıkça ortaya koyuyor. Çünkü haberde Amerika’nın 20 yıl önce Afganistan’da Taliban’ın tamamen tasfiye edilmesi fırsatını yakaladığını ancak buna yanaşmadığına yer veriliyor.

Bu noktada ABD’nin dünya üzerindeki pek çok ülkede etkinliğini korumak için zaman zaman terör örgütlerini devreye sokarak söz konusu ülkeleri iç çatışmalara sürüklediği, zaman zaman bazı ülkelerde asker-sivil yandaş bürokratları devreye sokarak darbeler gerçekleştirdiği, böylece rahatsız olduğu iktidarları uzaklaştırarak kukla yönetimler oluşturduğunu dünya olayları ile biraz olsun ilgilenenlerin bilmemesi mümkün değil. Özellikle de ülkemizde yayınlanan hatıralar, yapılan açıklamalar ve yorumlarda sıkça darbelerin hepsinde olmasa bile çoğunda ABD’nin parmağı olduğu medyaya yansıyor. Hatta bazı partilerin kurulmadan önce kurucularının ABD’ye giderek oralarda bir takım görüşmeler yaparak destek sağladıkları da sıkça dile getiriliyor. Bunun ötesinde sınır komşumuz Irak ve Suriye’de son 20 yılda yaşananlar bugün Afganistan’da yaşananların bir tekrarı niteliğinde değil mi? Belki aradaki tek fark pek çok olayda yerli bir takım isimler ABD’ye temaslara giderken bu defa son olarak CIA Başkanı William J. Burns Afganistan’a gidiyor ve orada Taliban’ın iki numarası Molla Abdulgani Birader’le görüştüğü haberi de uzayın yeniden keşfi değil aslında. Çünkü 20 yıldır bu tür görüşmeler ABD ile Taliban arasında zaten yapılıyordu. Şartlar gereği ufak bir değişiklik olmuş hepsi bundan ibaret. Yani, Taliban yöneticileri ile CIA Başkanı ilk defa görüşüyor değiller. Belki, daha önce yaptıkları görüşmelerde cevapsız kalmış bazı sorular varsa onları gözden geçirmişlerdir. Sözün özü ABD, İslam dünyasında terör örgütleri ile iş yapmayı çıkarlarına uygun gördüğü sürece bu ilişkiler devam edecek, çıkarlarına ters düşmesi durumunda tüm işbirlikçilerini devre dışı bırakıverecektir. Oyunun özü bundan ibaret.

- Milli Gazete, Abdülkadir Özkan tarafından kaleme alındı
https://www.milligazete.com.tr/makale/7657793/abdulkadir-ozkan/gorulmesi-gerekenler-degil-bilinenler-tekrarlaniyor