Kiralık evler yoka düştü, kiralar uçuşa geçti

Ekonomideki kötü gedişat, artan anflasyon ve bunlara bağlı olarak Türk Lirası'nın hızla değer kaybetmesi, ilk olarak vatandaşın cebine yansıyor. Bilindiği üzere bugün tahmini rakamlara göre vatandaşların yüzde 25'i kirada oturuyor. Kiralar özellikle, Ankra, İstanbul ve İzmir gibi kentler başta olmakla büyük şehirlerde yaygın. Neredeyse vatandaş için zaruri olan tüm kalemlere son dönemlerde üst üste zam geldi. Kira fiyatları da bunlardan bir tanesi. 

KİRA FİYATLARI MAAŞLARI GEÇTİ

Bir ailenin oturabileceği mütevazi evlerin fiyatları en az bugün 2 bin 500 TL. Aidatlar ve faturalar da eklenenince bu fiyatlar çok rahatlıkla 3 bin TL'yi buluyor hatta bu rakamı da aşıyor. Daha geniş aileler için olan evlerin kira fiyatları ise neredeyse 5 bin TL bandına çıktı. Bu durum büyük tepki çekerken asgari ücret ile yarışan kiralar vatandaşı içinden çıkılamaz bir duruma soktu..

Emlak uzmanları kiralarda yaşanan fahiş fiyat artışlarının ilk nedeninin yaşanan krizi fırsata çevirmek isteyen uyanık ev sahipleri olarak açıkladı. Kiralık daire bulmak zorlaşırken bazı ev sahipleri ucuz kirayla oturan eski kiracılarını çeşitli bahaneler ile evden çıkararak daha yüksek fiyatlarla kiraya vermeye başladı. Kentsel dönüşüm projelerinin hız kazanması ile beraber vatandaş kiralık ev arayışına çıkarken yaşanan yoğun göç dalgası da ucuz kiralık evlerin kısa sürede dolmasına neden oldu. Birde üzerine eklenen üniversitelerde yüz yüze eğitime geçilmesi haberi ile öğrencilerin de geri dönmeye başlaması ile özellikle de üniversite olan şehirlerde adeta kiralık ev bulmayı imkânsız hale getirdi.

KİRALIK EVLER AZALDI, KİRA FİYATLARI TAVAN YAPTI

Süreçte kiralık ev bulmak nerede ise imkânsız hale gelirken konu hakkında açıklama yapan Tüketiciler Derneği Başkanı Levent Küçük “Piyasada herkes fiyatların artacağı beklentisine girdi. Yakın zamanda okullar açılıyor, üniversiteye yeni öğrenciler gelecek, tayinler var.

Ev sahipleri, bunları da bahane yaparak kiraları artırıyorlar. Burada mutlaka bir denetime ve gözetime ihtiyaç var" diyerek yetkilileri göreve davet etti. Ev bulmakta zorlanan vatandaş çaresiz bir şekilde boş bulduğu evi fiyatına bakmadan kiralarken aylık geliri aşan kiralar bir süre sonra kira ödemelerinde gecikmeye düşülmesine neden oluyor. Vatandaş kirasını ödemekte zorlanırken ev sahipleri de yüksek kira alma hayali ile çıktığı yolda mahkeme süreçleri ile uğraşmak zorunda kalıyor.

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7654752/kiralik-evler-yoka-dustu-kiralar-ucusa-gecti