3600 ek gösterge erken seçim habercisi mi?

Milyonlarca memur ve memur emeklisinin beklediği zam oranı belli oldu. Verilen zam, beklentilerin uzağında kalsa da 3600 ek gösterge ile 523 bin sözleşmelinin kadroya geçirileceğinin 6. toplu sözleşme döneminde yapılacağının dillendirilmesi milyonlarca vatandaşı umutlandırdı. Uzun yıllardır sürüncemede kalan bu iki konunun gündeme getirilmesi bile vatandaşları sevindirirken, öte yandan “erken seçimin habercisi” olarak yorumlandı.

Uzun zamandır gündemden düşmeyen erken seçim tartışması, 3600 ek gösterge ile birlikte tekrar alevlendi! Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in 3600 ek göstergenin bu sözleşme döneminde tamamlanacağını açıklaması üzerine “Erken seçim mi geliyor?” sorusuna neden oldu.

SEÇİM YATIRIMI OLARAK DEĞERLENDİRİLİYOR

Memur ile hükümet arasında önceki gün sözlü olarak nihayete erdirilen toplu sözleşme mutabakat zaptı gece geç saatlerde imza altına alınarak resmiyet kazandı. Memurun büyük beklentisi olan 3600 ek gösterge ile 500 bini aşkın sözleşmelinin kadro umudunun ise 6. toplu sözleşme dönemi içerisinde nihayete erdirileceği kaydedildi. Uzun yıllardır sürüncemede bırakılan 3600 ek gösterge ile sözleşmelilerin kadro talebinin bu toplu sözleşme döneminde gerçekleştirileceğinin sözünün verilmesi ise iktidarın seçim yatırımı olarak değerlendirildi.

BAKAN, ÇÖZÜLECEĞİNİN SÖZÜNÜ VERDİ

Milyonlarca memur ve memur emeklisinin beklediği zam oranı belli oldu.  Memur ve memur emeklisinin maaşına 2022’nin ilk altı ayı yüzde 5, ikinci altı ayı yüzde 7 artış yapıldı. Artış, 2023’ün ilk altı ayı yüzde 8, ikinci altı ayı yüzde 6 oldu. Zammın dışında yıllardır sürüncemede kalan 3600 ek gösterge ve sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi ile ilgili sözler verildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “3600 ek gösterge meselesi bu sözleşme döneminde tamamlanacaktır. Biliyorsunuz bu kanun gerektiriyor, biz çalışmamızı yaptıktan sonra TBMM’nin inisiyatifindedir o, kanun çıkarılması gerekiyor. Ama biz çalışmayı yapacağız ve bunu bakanlık olarak taşıyacağız, onu belirtmek isterim” diyerek, çözüleceğinin sözünü verdi.

MİLYONLAR UMUTLANDI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in 3600 ek göstergenin çözüleceğinin sözünü vermesi, öte yandan 523 bin olan sözleşmelilerin kadroya geçirileceğinin ifade edilmesi iktidarın erken seçim yatırımı olarak da yorumlandı. Yıllardır bir türlü çözüme kavuşturulmayan bu iki meselenin 6. dönem toplu sözleşme masasına yatırılması ve zamana bırakılması, milyonlarca memur ve memur emeklisinin yanı sıra kadro bekleyen on binlerce sözleşmeliyi umutlandırdı.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7653867/3600-ek-gosterge-erken-secim-habercisi-mi