AKP'de 'Afganistan' çatlağı! Milletvekilleri sıcak bakmıyor

HaberTürk yazarı Muharrem Sarıkaya, bugünkü yazısında AK Parti içerisindeki ' Afganistan Tezkeresi' tartışmalarını ele aldı. AK Partili bazı vekillerin tezkereye sıcak bakmadığını yazan Muharrem Sarıkaya, "Bir süredir AK Parti milletvekilleriyle yaptığım sohbetlerden yola çıkarak söylüyorum, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Kabil’de kalma gerekçesi de sorgulanıyor. Özellikle Afganistan’dan gelen sığınmacılara kamuoyunda gösterilen tepkiden kaynaklanan tutumla, “Türk askerinin Kabil’de kalmasının gerekçesinin iyi şekilde kendilerine izah edilmesini” istiyorlar; ki onlar da bunu halka izah edebilsin…" ifadelerini kullandı.

İşte, Muharrem Sarıkaya'nın dikkat çeken o yazısı:

"Gelelim işin bir diğer yönüne…

Muhalefet partileri bir Tezkere gelmesi halinde buna ret vereceklerini önceden ilan etti.

AK Parti milletvekilleri ise 1 Mart Tezkeresi sürecinde de görüldüğü gibi, oldum olası Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Müslüman bir başka ülkede görev üstlenmesine sıcak bakmadı.

Bir süredir AK Parti milletvekilleriyle yaptığım sohbetlerden yola çıkarak söylüyorum, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Kabil’de kalma gerekçesi de sorgulanıyor.

Özellikle Afganistan’dan gelen sığınmacılara kamuoyunda gösterilen tepkiden kaynaklanan tutumla, “Türk askerinin Kabil’de kalmasının gerekçesinin iyi şekilde kendilerine izah edilmesini” istiyorlar; ki onlar da bunu halka izah edebilsin…

Bu durum, yeni bir 1 Mart süreciyle karşılaşılacağı anlamına gelmiyor…

Çünkü MHP lideri Devlet Bahçeli de kısa süre önce Türk askerinin Kabil’de kalması gerektiğini söyledi.

Dolayısıyla Tezkere’nin TBMM’den geçmesinde sayısal anlamda sorun gözükmüyor.

Ancak duygusal açıdan aynı şeyi söylemek zor…

Neden de kendilerine ikna edici bir gerekçenin bugüne kadar aktarılmamış olmaması…"

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7652683/akpde-afganistan-catlagi-milletvekilleri-sicak-bakmiyor