Elektrik faturaları iki katına çıkmıştı Fahiş fiyatlar TBMM'ye taşındı

Ekonomik sıkıntıların her geçen gün büyürken, bir anda iki katına çıkan elektrik faturaları vatandaşı çileden çıkarmıştı. Fahiş fiyatlara tepki gösteren vatandaşların birçoğu karanlıkta oturduğunu ya da bir hafta evde olmadığını dile getirirken, elektrik faturaları Temmuz ayına göre Ağustos ayında iki katını aşmıştı.

ELEKTRİKTE FAHİŞ FİYATLAR TBMM'YE TAŞINDI

Tepkilerin ardından elektrikte fahiş fiyatlar TBMM'ye taşındı.  CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, Temmuz ve Ağustos aylarına ait elektrik faturalarındaki fark nedeniyle vatandaşlarda oluşan tepkiyi Meclis gündemine taşıdı.

Akdeniz bölgesinde CK Enerji’ye karşı artan şikayetleri Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Bakanı Fatih Dönmez’e yönelten Özer, “Vatandaşların dile getirdiği gibi, yüksek elektrik faturalarıyla yasal soygunculuk mu yapılmaktadır?” dedi.

Sözcü'de yer alan habere göre Özer, “Faturalar halkımızı cayır cayır yakıyor. Aşırı sıcaklar nedeniyle klima kullanımının artması veya tarifelerin Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlendiği yönündeki açıklamalar ikna edici değil. Yani bütün suç klimanın mı? 57 kuruş olan birim fiyatın 74 kuruşa çıkarılması, kayıp/kaçak bedeli, KDV, TRT payı ya da fonların hiç mi suçu yok?” ifadelerini kullandı.

FATURALARDA FAHİŞ FİYATLARIN ÖNÜNE NEDEN GEÇİLEMİYOR?

Özer'in Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Bakanı Fatih Dönmez'e yönelttiği diğer sorular ise şöyle:

  1. Elektrik faturalarındaki ücretlendirme bakanlığınızın sorumluluğu kapsamında değil midir?
  2. Neden fahiş artışların önüne geçilmemektedir?
  3. Faturalardaki kayıp/kaçak bedeli ile TRT payının kaldırılması ve vergilerin düşürülmesine yönelik neden hiçbir yetkiniz bulunmamaktadır?
  4. Bugüne kadar payların kaldırılmasına ve vergilerin düşürülmesine dair gelen talepleri değerlendirerek konuyla ilgili hükümetin yetkili olan organına herhangi bir tavsiye kararında bulundunuz mu?
  5. Elektrik faturalarındaki artışa ilişkin Cumhurbaşkanı tarafından Bakanlığınıza verilmiş bir talimat var mıdır?
  6. Yüksek faturalarda EPDK'nın rolü nedir? Bakanlığınızla ilişkili olan EPDK'nın kararlarıyla ilgili olarak bir söz yetkiniz yok mudur?
  7. Sayaç arızaları ve iade süreçlerine ilişkin enerji dağıtım şirketlerine yönelik herhangi bir denetim yapılmakta mıdır?

"ELEKTRİK FATURALARI ÇİLEDEN ÇIKARTTI! BİR AYDA İKİ KATINA ÇIKTI" haberi için tıklayınız.

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7652377/elektrik-faturalari-iki-katina-cikmisti-fahis-fiyatlar-tbmmye-tasindi