Okura özünü bulduran bir yolculuk: "Gelecek Bugün Başlar”

Kitabında başarısının mimarı olarak tanımladığı Mr. Anthony Robbins, Prof. Kevin Lane Kelle, Master Hypnotist Gil Boyne gibi üstadı olarak gördüğü pek çok önemli isme değinen yazar,  okurların kendi kendine koçluk edebilmesi için yol gösteriyor.

Dünya liderinin mentor koçu olan MCC (Master Certified Coach) unvanıyla bu alanın sayılı isimleri arasında bulunan Fatih Elibol, ilk kitabı “Gelecek Bugün Başlar” ile okurların karşısına çıktı. Elibol, Edisyon yayınevinden çıkan eserinde istedikleri hayatı yaşamaları için okurları önce kendi iç yolculuklarına davet ediyor. 1996 yılında ICF’in kurucusu Thomas Leonard sayesinde koçlukla tanışan mentor koçu, başarısının mimarı olarak tanımladığı Anthony Robbins, Prof. Kevin Lane Kelle, Master Hypnotist Gil Boyne gibi pek çok önemli ismin üstadlığına değinerek okura hayatını düzenlemek için kendi kendine nasıl koçluk edeceğini gösteriyor. Fatih Elibol’a ilham veren isimler arasında pazarlama dünyasının duayeni Dr. Philip Kotler, William Lee Rand, Prof. Kevin Lane Keller, Donald Robertson, Dr. Assen Alladin, Dr. Michael Newton,Dr. John Butler,Mr. Thomas J. Leonard, Dr.Richard Wayne Bandler Brain Tracy, Hiroshi Doi Sensei, Robert Kiyosaki, Tony Buzan’ın yanı sıra ve Donald Trump gibi siyasetçiler de yer alıyor.

“İnanmadığınız hiçbir şey olamazsınız”

Aynı zamanda AB ve Ingiltere’ parlamentosunun mentör koçu olan MCC Fatih Elibol, başkalarının hayatına dokunmaya, kendi hayatını değiştirip arzu ettiği hayata kavuşmasıyla birlikte karar verdiğini söyleyerek kitabın çıkış noktasını anlattı: “İnsan önce kendini tanımalı, nelere sahip olduğunu ve özünü görmeli ki hayatını yönlendirebilirsin. Bunun için önce zihinlerini tanımaları gerekiyor. Ben de tıpkı koçluk seanslarında olduğu gibi, okurun önce kendini, sonra çevresini ve iletişimini tanıması için atması gereken adımları gösteriyorum. Ardından bu yolda ona eşlik ederek hayatlarını dönüştürmenin anahtarını kendi ellerine teslim etmeyi amaçlıyorum. Ve daima şunu özümsemeleri için çalışıyorum: İnanmadığınız hiçbir şey olamazsınız.”

“Kendilerini yeniden istedikleri gibi var edebilecekler” 

Kişilerin kendisini tanımasının hem iş hem de özel yaşamlarında bilinçli başarılar elde etmek için önemli olduğuna da dikkat çeken MCC Fatih Elibol, “Temel koçluk becerilerine yönelik verdiğimiz eğitimlerde “Fark et, Algıla, Hakim ol, Başar!'' mottosuyla katılımcıların öz potansiyellerini ortaya çıkarmalarına yardımcı oluruz. Böylece çevrelerini analiz etmelerini, iletişim becerilerini güçlendirmelerini ve her alanda bilinçli başarılar elde edebilmelerini sağlıyoruz. Kitapta da okurlara rehberlik ederek kendilerini fark etmelerine yardımcı oluyor, ‘Önce kendini göreceksin, sonra başkalarının seni görmesini sağlayacaksın’ diyorum. Çünkü iç seslerine kulak vererek neyi yaşamayı seçtiklerini irdelediklerinde, çıkış yollarının da kendilerinde gizli olduğunu fark edecek ve kendilerini yeniden, istedikleri gibi var edebilecekler” dedi. 

“Çalışmaları hayat değiştiriyor”

Fatih Elibol’un uzmanlığıyla kitap vesileyle tanışan kesimden kısa sürede büyük beğeni toplayan Gelecek Bugün Başlar, aslında Fatih Elibol’un daha önce birlikte çalıştığı pek çok lider isme hem yaşam hem kariyer yolculuğunda dokunmuş uygulamaları yansıtıyor. Bu isimler arasında yer alan

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, “Güçlü Yönler dersi harikaydı. Zayıf yönler üzerinde çalışmak yerine, şimdi güçlü yönleri geliştirmeyi düşünüyorum. Bana öğretilen felsefe her zaman ‘zayıf yönleri geliştirmek için nasıl çalışırız’ idi. Ne kadar yanılmışız. Şimdi, işte ve evde bir slogan olarak 'güçlü yanlarını hatırla'yı kullanıyoruz. Tekrar teşekkürler. Çalışmaları hayat değiştiriyor” ifadelerini kullanıyor.

"Beni başarıya o hazırladı”

Standard Petrol CEO’su John D.Rockefeller "Elibol, kurum kültürünü değerlendirmemize ve inşa etmemize yardımcı oldu ve astlarıma ve bana yönetici koçluğu yaptı. Uyumlu Bir Takımın Beş Davranışını temel alan iki günlük bir atölye çalışmasıyla zorlayıcı durumlarda dahi iyi ilişkiler kurmamıza ve uygun davranışlar sergilememize yardımcı oldu. Fatih Elibol'u şiddetle tavsiye ediyorum” derken EVRAZ & Norilsk Nickel Başkanı Roman Abramoviç de lider koçunu şöyle anlatıyor: "Fatih ile çalışmaya başladığımdan beri, daha etkili bir işletme sahibi olmama yardımcı olacak stratejiler uygulayabiliyorum. Kendisi girişimcilerin yaptığı birçok hatadan kaçınmama yardımcı oldu. Daha iyi bir lider ve işletme sahibi olma yolunda beni başarıya o hazırladı.”

- Milli Gazete, Aile & Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7652101/okura-ozunu-bulduran-bir-yolculuk-gelecek-bugun-baslar