Öğretmenler 3’üncü kez ankara’da ek atama istiyor

Ancak öğretmen açığını ücretli öğretmenlik uygulaması ile kapatmaya çalışan MEB’e tepki giderek büyüyor. Ankara’da üçüncü kez bir araya gelen öğretmen adayları, ek 40 bin atama istedi.

KARMA ATAMA BÜYÜK MAĞDURİYET OLUŞTURDU

Ankara Ulus Meydanı’nda bir araya gelen öğretmenler, bu yıl yapılacak olan atamanın son 17 yılın en düşük atama sayısı olduğuna dikkatleri çekerek, 2017 yılında getirilen karma atamadan binlerce öğretmen adayının mağduriyet yaşadığına dikkatleri çekti. Bu dönemde KPSS puanı alanlarının üç yıllık atamada geçerli olduğu, bunların 60 bin atamaya tabi tutulduğu ancak 2020 KPSS’den sonra bu uygulamanın kaldırılması ile mağduriyet oluştuğuna da açıklamada değinildi.

ÖĞRETMENLER YENİ BAKANA SESLENDİ

Ataması yapılmayan öğretmen adaylarından Aykan Özer, “Mevcut iktidarın son 17 yılda yaptığı en düşük atama sayısı ile karşı karşıyayız. Ayrıca 16 Eylül 2021’de geçerliliği sona erecek olan yüksek puanlarımızla, tarihte eşi benzeri görülmemiş mağduriyetimizin ek 40 bin atama ile çözülmesini istiyoruz. Yeni Bakanımız Sayın Mahmut Özer’den tüm anlattıklarımızı duymasını istiyoruz” diye seslendi. Öğretmen açığının ücretli öğretmenlik sistemi ile doldurulmasına da tepki gösteren Özer, “Hangi öğrenci, hangi veli, ücretli öğretmenlik adı altında geçici çalışan ve üstelik asıl mesleği de öğretmenlik olmayan bireyleri sınıfta görmek ister? Biz öğretmenler öğrencilerimizi istiyoruz, öğrenciler ve veliler de öğretmenlerini istiyorlar. Öğretmenler işsiz, öğrenciler öğretmensiz kaldıkça Türkiye geleceksiz kalacaktır. İşte bu yüzden, 2020 KPSS için verilmiş 20 bin atamaya ilaveten 40 bin atama daha verilmesi şarttır” çağrısında bulundu.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7648729/ogretmenler-3uncu-kez-ankarada-ek-atama-istiyor