PCR testi nedir? Antikor testi ne demek? PCR ile ilgili tüm detaylar..

PCR testi ifadesi son yıllarda sıkça duyduğumuz tıbbi bir terim olarak karşımıza çıkıyor. Koronavirüs salgını ile beraber birçoğumuz PCR testini sık sık çevremizde, internette, haberlerde duyuyor, okuyoruz. Peki, PCR testi nedir? PCR testi anlamı nedir? PCR testi nasıl yapılır? Antikor testi nedir, neyi gösterir? PCR testi neyi gösterir? Antikor testi ve PCR testi arasındaki fark nedir?

Dünyayı etkisi altına alan ve milyonlarca insanın ölümüyle sonuçlanan Covid-19 salgını ile mücadele dünya çapında sürerken virüse yakalananların PCR testi ile tespit edildiği savunuluyor. Ülke dışına giriş-çıkışlarda da istenen PCR testi sağlık kuruluşlarında yapılabiliyor. PCR testi (Sürüntü Testi) yapan sağlık kuruluşlarının Sağlık Bakanlığı’ndan onay alması gerektiğini de ifade etmiş olalım.

PCR TESTİ NEDİR? PCR TESTİ NASIL YAPILIR?

Şimdi gelelim PCR testi nedir, PCR testi nasıl yapılır sorusunun cevabına… Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Vuslat Boşnak PCR testi için şunları söylüyor:

“Koronavirüs enfeksiyonunda tanı pcr testi ile konur. Özellikle şikayeti olan şüphelendiğimiz hastalarda hastalığın tanısının göstergesi pcr testidir. İleri teknikle yapılan PCR testi ortalama 2 ila 3 saat sürede sonuç verebilmektedir. Dolayısıyla hastalara tanı hızlıca konulabilmektedir.

PCR testi nasıl yapıldığı ile ilgili kısa bir bilgi vermek istiyorum. Hastalardan öncelikle pcr testi istemi yapılır. Ardından nazofarenks sürüntü kültürü alınır ve bu örnek hızlıca kısa sürede laboratuvara ulaştırılır. Orada deneyimli personeller tarafından çalışılarak sonuç sisteme girilir ve onaylanır. Ardından tanı konulursa, pozitif ise tedavisi başlanır. PCR testi onaylı olup her yaş grubu için yapılabilmektedir. Yaşlılarda, çocuklarda PCR testi ile tek bir RNA varlığı nazofarenks sürüntü örneğinde gösterilmektedir.”

ANTİKOR TESTİ NEDİR? PCR TESTİ ARASINDAKİ FARK NEDİR?

PCR Testi ve Antikor Testi sürekli medyada konuşuluyor. Uzmanlar, özellikle pandeminin ilk 3 ayı boyunca sürekli her gece ekranlarda testleri konuştular. Ama yine anlaşılmayan bir şey var. Antikor testi nedir, neyi gösterir, hangi yöntemlerle yapılır? Yalancı, pozitiflik ve özellikle yalancı negatiflik çok da olabiliyor. Testlerin güvenilirliği önemli bir konudur.

PCR testi aslında tanı testidir. Antikor testi, tanı testi değildir. Temelde iki fark var. PCR testi Covid-19’u tespit etmeye yönelik bir testtir ve ana amacı tanı konulmasıdır. Yani kişinin Covid-19 enfeksiyonu taşıyıp taşımadığını sağlamak içindir. Antikor testi bu kişinin Covid-19 virüsüyle karşılaşıp karşılaşmadığının tespitine yönelik bir testtir. Buradaki amaç da antikor testi aslında şunu bekleriz bir kişi eğer Covid-19 virüsü ile karşılaştı ise vücudunda ona karşı bir antikor geliştirmesi. Böylece şunu görebiliriz evet, bu kişi daha önce Covid-19 virüsü ile karşılaşmış.

İki temel fark var. Bir tanesi tanı. PCR testi tamamen tanı testidir, diğeri de kişinin daha önce kuvvet Covid-19’la karşılaşıp karşılaşmadığıdır, bağışıklık ile ilgili bir gelişme olup olmadığını açıklamak için yapılan testlerdir. Bunu ayırt etmek lazım. Yani antikor testi tanı amaçlı değildir genel anlamda PCR tanı amaçlıdır. PCR testi burundan veya boğaz arkasından alınan örnekle test yapılır ve bunun sonucunda da pozitif veya negatif sonuç alırsınız.

Covid-19 hastalığının gelişimi sebebiyle eğer hasta ileri dönemde ise burunda veya boğazda örnek yoksa onu yakalayabilirsiniz. Örnek alımında kritik yani başarısını etkileyen şeylerden biri ise doğru yerde doğru zamanda örnek alınmasıdır.

Antikor testinde de aynı şekilde belli bir süre sonra yaklaşık 5 ila 10 gün sonrasında temelde virüse karşı antikor kanında gelişmesini bekleriz ve antikor testi de kandan yapılır kan örneğinde yapılır. Yani PCR testi ile temel farkı burundan veya boğazdan bir sürüntü alınır, test edilir. Antikor testi direkt damardan alınan bir kanla test edilir.”

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7634462/pcr-testi-nedir-antikor-testi-ne-demek-pcr-ile-ilgili-tum-detaylar