Otomobil fiyatlarındaki acı gerçek! Lider ülke Türkiye

Otomotiv sektörünün önemli uzmanlarından Emre Özpeynirci Türkiye’deki otomobil fiyatlarındaki acı gerçeği bir kez daha gözler önüne serdi.

Emre Özpeynirci sosyal medya hesabı üzerinden 40 ülke arasında yapılan uluslararası bir araştırmayı takipçileriyle paylaştı. Yapılan araştırmada dünyada otomobil sahibi olmak için en ucuz ve pahalı ülkeler belirlenirken Özpeynirci Türkiye’nin dünyada en pahalı otomobillerin satıldığı ülke unvanını kimseye kaptırmadığını ortaya koydu.

Emre Özpeynirci Twitter hesabından yaptığı paylaşımda yapılan uluslararsı araştırmada VW Golf ve Toyota Corolla gibi iki popüler orta segment otomobilin ortalama fiyatlarından yararlanıldığını ifade ederken ortalama gelir, otomobil, sigorta, onarım ve yakıt fiyatları analiz edildiğini ifade etti.

Ortaya çıkan sonuç ise Türkiye açısından içler acısı. Ortaya koyulan tabloya göre ağustos 2021 yılı verilerinde dünyada en kolay ve ucuza otomobil sahibi olunan ülke Avustralya olarak belirlenirken Türkiye en pahalı ülkeler sıralamasının tepesinde yer alıyor.

LİDER ÜLKE TÜRKİYE!

Emre Özpeynirci bu vahim duruma Bursadabugün sitesindeki köşesinde de yer verdi.

Özpeynirci “Türkiye'nin belki de en acı birinciliğili “başlıklı yazısında ortaya çıkan durumu Ü”lkemizde ne yazık ki ortalama yıllık gelirin ancak 6.5 kat fazlasıyla orta sınıf bir otomobil alabiliyorsunuz. Acı ama gerçek bu! Türkiye'nin hemen ardından Arjantin ve Kolombiya gelirken, Uruguay 4'ncü Brezilya 5'nci sırada. Düşünün Türkiye'nin birinci sırada yer aldığı listede Guatemala bile 7'inci sırada yer alıyor. “ sözleriyle özetledi.

13 YILDA ANCAK ARABA ALABİLİYORUZ

Özpeynirci yazısının sonunda ilginç bir anektod daha paylaştı. Avusturyalı bir vatandaşın yıllık ortalama kazandığı paranın yarısıyla otomobil sahibi olabileceğini bu araştırmaya göre Türkiye’de yaşayan bir vatandaşın ise yemeden içmeden 6.5 yıl çalışıp ancak otomobil alabileceğini vurguladı. Ortalama gelirse sahip bir Türk vatandaşının kazanılan paranın yarısını zaruri ihtiyaçlar için harcayıp yarısını da biriktirirse bu sürerin 13 yıla çıkacağı da yazan Emre Özpeynirci “türkiye dünyada en pahalı otomobillerin satıldığı ülke unvanını kimseye kaptırmıyor” diye yazdı.

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7625422/otomobil-fiyatlarindaki-aci-gercek-lider-ulke-turkiye