Dolar kurunda dip neresi? Ekonomist Mert Yılmaz net konuştu

INFO Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Mert Yılmaz Merkez Bankası’nın faiz kararının dolar kurunun geleceğini belirleyeceğini söylediği konuşmasında dolar kuru için inebilecek en dip seviyeyi açıkladı.

Ekonomi gazetecisi Sami Altınkaya’nın kanalına konuk olan Ekonomist Mert Yılmaz para piyasalarındaki son gelişmeleri yorumlarken dolar kuru için de oluşan yeni beklenti ve tahminleri paylaştı. Mert Yılmaz dolar kurunun önümüzdeki süreçte yükseliş ya da düşüş eğilimine Merkez Bankası’nın ne zaman faiz indireceğinin belirleyici olacağını belirtti. Merkez Bankası’nın 2021 yılının bitimine kadar 150 baz puanlık bir faiz indirme imkanının olduğunu konuşmasında dile getiren Yılmaz eylül ayında gelecek indirimin dolar kurunda yeni bir yükseliş hareketini beraberinde getireceği fakat ekim ayı ve sonrasında gelecek faiz indirimlerinin dolar kurunu çok da etkilemeyeceğini ileri sürdü.

DOLAR MERKEZ BANKASI’NIN FAİZ KARARINI BEKLİYOR

Mert Yılmaz Merkez Bankası alacağı faiz kararının zamanın önemine  “Çok beklenmedik şeyler içeride ve dışarıda olmazsa Türkiye’nin faiz indirecek bir alanı var.  Önemli olan bu adımı ne zaman atacağı, kasım ve aralık ayında atarsa çok iyi olur. Ekimde başlarsa erken deme, eylül ayına erken derim. Bir kez daha bizim bir dolar kuru tetiklenmesine dayanabileceğimizi zannetmiyorum. Dolar kuru 8.60 TL’nin üzerine çıktığı anda vatandaşta bir tedirginlik oluşuyor.  Vatandaş ‘Eyvah yine 8.80 TL’lere gidecek bu sefer kırar galiba 9 TL’ye  gider’ diye düşünüyor. Dolar kuru 8.50 ve altına indiğinde ise ‘bir şey olmaz bence 8.30’lara gelir’ şeklinde hava oluşuyor. Yani 10 kuruşluk bir fark psikolojiyi o kadar etkiliyor ki o yüzden faiz de erken adım atıp da dolar kurunu tekrar vatandaşı tedirgin eden seviyeye itmemek lazım” Sözleriyle vurgu yaptı.

Dolar yatırımı yapmayı düşünen vatandaşlar içinde kurun en fazla düşebileceği seviyeyi açıklayan Yılmaz  “Bugün tekrar 8.40 TL’nin altına gelen bir dolar kuru gördük. Ben hala dolar kurunda 8.28 TL’nin dip olduğunu düşünenlerdenim” sözleriyle dolar analizini tamamladı.

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7625187/dolar-kurunda-dip-neresi-ekonomist-mert-yilmaz-net-konustu