ABD ve İngiltere'de Kabil hüsranı! Kabil'de emperyalizm çöktü

ABD ve İngiltere, 20 yıllık işgalin ardından 10 günde  Taliban'ın  Afganistan'ı geri almasıyla büyük bir hüsrana uğradı. Afganistan'da 20 yıllık işgal sona ererken, ABD medyası hezimeti sorgulamaya başladı.

TALİBAN BİZİ GAFİL AVLADI

New York Times, Taliban'ın hızlı kazanımlarının "şok edici" olduğu belirtti. Times, "Taliban'ın hızı ve şiddeti, geçen hafta kırsal kesimlere ve şehirlere hızlı bir şekilde yayıldı ve Amerikan ordusunu gafil avladı. Acilen harekete geçen Amerikan askeri helikopterleri, Kabil'deki Amerikan Büyükelçiliği yerleşkesini boşalttı, Amerikan diplomatlarını ve Afgan Büyükelçiliği çalışanlarını Kabil askeri havaalanına taşıdı." ifadelerini kullandı.

"AFGANİSTAN DÜŞTÜ"

"Afganistan düştü" başlığını atan Washington Post, Pentagon'un açıklamasını aktardı. Tahliye için havalimanındaki Amerikan askeri varlığının 6 bine yükseltileceğini belirten Post, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price'ın, "ABD güçlerinin havaalanının çevresini kontrol altına aldı" sözlerini paylaştı.

"BIDEN İÇİN FELAKET"

CNN International, "ABD'nin Afganistan'daki yenilgisi ve kaotik geri çekilmesi, Joe Biden için siyasi bir felaket" yorumunu yaptı.

Eski ABD'li deniz askeri Jake Wood'un "Daha birkaç ay öncesine kadar, bize hizmet eden Afgan müttefiklerimiz olan erkek ve kadınlara karşı yükümlülüklerimizi yerine getirmemiş olmamız, ulusumuzun onuruna bir lekedir." görüşüne yer verildi.

EŞREF GANİ: "EĞER KALSAYDIM SAYISIZ KİŞİ ÖLECEKTİ"

Kabil'in düşüşünü "Taliban gücü ele geçirdi" başlığıyla duyuran Wall Street Journal, Afganistan'dan kaçan Cumhurbaşkanı Eşref Gani'nin "Eğer kalsaydım sayısız kişi ölecekti ve Kabil yıkımla karşılaşacaktı." şeklindeki sözlerine yer verdi.

İNGİLİZ ASKERLERİ NEDEN ÖLDÜ?

İngiliz basınından Daily Mail ise "Afganistan'da ölen İngiliz askerlerine işaret ederek, "Hayatlarını feda eden 457 İngiliz kahramanın aileleri soruyor: Ne için öldüler?" sorusunu yöneltti. Gazete, "Afgan rejiminin hayret verici çöküşü, ülkede savaşırken ölen İngiliz askerlerinin ailelerini, sevdiklerinin hayatlarını bir hiç uğruna feda etmiş gibi hissettiklerini söylemelerine neden oldu." ifadesi kullanıldı.

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7616310/abd-ve-ingilterede-kabil-husrani-kabilde-emperyalizm-coktu