Afgan gazeteci Taliban'lı Kabil'i anlattı! Hayatımı ABD'ye adamıştım..

ABD'nin 20 yıllık işgalini 10 günde bitiren Taliban, dün başkent Kabil'i ele geçirdi. Taliban, Kabil yönetimi ile müzakerelere başlarken, Cumhurbaşkanı Eşref Gani ülkeyi terk etti. Kabil'de saklanan Afgan bir gazeteci, Taliban'ın kontrolü ele geçirdikçe başkentin nasıl bir yer olduğunu yazdığı mektupla anlattı.

Amerikan medya kuruluşlarıyla çalışan ve can güvenliğini korumak için kimliğinin açıklanmamasını isteyen Afgan gazeteci, "Kabil sokaklarında tamamen boş ve sessiz. Benim ve binlercesi için hayatımın en kötü gecesi. Amerikalıların bizi satmayacağını düşünüyorduk. Hayatımı Amerikan değerlerine adadım. ABD tarafından bu kadar kötü ihanete uğrayabileceğimizi hayal bile edemezdik." dedi.

ABD merkezli Politico'da yer alan mektupta Afgan gazeteci Taliban hakimiyetindeki ilk geceyi şu ifadelerle anlattı:

"Başkentte korku ve panik hakim. Sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Bu yüzden şu anda Kabil sokaklarında tamamen boş ve sessiz.

Bir sürü gazeteci beni arıyor. Hayatlarından endişe ediyorum. Benim gibi binlerce Afgan için hayatının en kötü gecesi.

Amerikalıların bizi satmayacağını, yarı yolda bırakmayacağını düşünüyorduk. Herkesin beklentisi boşa çıktı.

Hayatımı Amerikan değerlerine adadım. ABD tarafından bu kadar kötü ihanete uğrayabileceğimizi hayal bile edemezdik.

Çok fazla söz ve güvence verdiler. Değerler hakkında çok şey konuşuldu. İlerleme hakkında, haklar hakkında, kadın hakları hakkında, özgürlük hakkında, demokrasi hakkında çok fazla şey konuşuldu. Bunların hepsi boş çıktı.

Bu sözlerin geçici olduğunu bilseydim, hayatımı riske atmazdım. Kabil'den ayrılabilirdim. Afganistan'dan herhangi bir yere gitme özgürlüğüm olurdu. Ama şu anda saklanmaktan başka çarem yok. Hayatımda ilk defa böyle bir şey yaşıyorum.

Gitmenin bir yolunu arıyorum. "Korkmuyorum" deseydim, yalan söylemiş olurdum.

Buradaki insanlar [ABD'nin Afganistan'dan çekilmesinden dolayı] şok oldular. Bunu yapacaklarını hayal bile edemezlerdi. ABD artık "İnsan haklarına inanıyoruz. İnsan hakları ve demokrasi için mücadele ediyoruz" diyecek ahlaki bir yetiye sahip değil. Muhtemelen binlerce insan öldürülecek. 

Trump yönetimi ya da Biden yönetimi umurumda değil. Amerika'ya inandım. Ama bence bu büyük bir hata oldu.

[ABD Afganistan'ı ilk işgal ettiğinde] çok fazla umut vardı.

Amerikalı milletvekillerinin müttefiklerini ekmenin iyi olmadığını bilmelerini istiyorum. Bu şimdiye kadarki en sorumsuzca hareketti. Bizi alıp kurtların önüne koymak gibi.

ABD'nin attığı adımların sağlam olması gerekiyor. İstikrarlı ve kararlı olmaları gerekiyor. Taliban'a 'İnsanları öldüremezsiniz' demeleri gerekiyor. Çok ciddi bir şekilde bunun iletilmesi gerekiyor.

Daha fazla Amerikan askeri göndermek yardımcı olur mu? Tabii ki, yardımı olur.

Taliban'ın şehirde olduğunu duyduğumda çok şaşırdım. Çünkü bu anlaşmanın bir parçası değildi.

Afgan gazeteciler az da olsa yayın yapabiliyor, ancak normalde yaptıkları kadar değil. Birçok medya kuruluşu zaten ülke dışarıdaydı. Birçok gazeteci evlerinde saklanmaya başladı.

Kaderimi Allah'a bıraktım. Çünkü artık kimseye güvenemiyorum."

- Milli Gazete, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7615423/afgan-gazeteci-talibanli-kabili-anlatti-hayatimi-abdye-adamistim