Milli Eğitim Şurası 7 yıldır toplanmıyor

Eğitim alanında sorunlara karşı bakanlığa öneriler sunması amacıyla toplanan Milli Eğitim Şûrası ise bakan tarafından davet edilerek toplanması gerekirken en son 2014 yılında toplandı. Geçen 7 yılda eğitim alanının sorunlarına karşı çözüm önerileri alınmadı.

Eğitimde kronikleşen sorunlara yenileri eklenirken, iktidar sürekli bakan değişimi ve yönetim değişimi yapıyor. Ancak tüm bu çabalar sorunlara merhem olmazken, eğitimin ana rotasını belirleyen Milli Eğitim Şûrası ise 2014’ten beridir toplanmıyor. Milli Eğitim Şûrası’nın yönetmeliğine göre şûranın, bakanın daveti üzerine 4 yılda bir toplanması esasken son 7 yıldır şûra gerçekleştirilmiyor.

EĞİTİMİN SORUNLARI İÇİN ŞÛRANIN TOPLANMASININ FAYDASI OLABİLİR

Milli Eğitim Şûrası ile eğitim alanında yaşanan sorunlara karşı yol haritası ve çözüm önerileri sunulurken, bu sebepler ile şûranın aktif olarak değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Şuurlu Öğretmenler Derneği Genel Başkanı Hamdi Sürücü, “Milli Eğitim Şûrası ile eğitim alanında izlenecek yol haritası belirlenir. Şûra adeta meclis gibi bir yapıya sahiptir. Eğitimin dertlerinin konuşulduğu ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın eğitim ile ilgili çalışmalarına yol haritası gösteren bir toplantıdır şura. Özellikle pandemi döneminde eğitimde yaşanan sorunlara karşı çözüm bulunması için şûranın toplanmasının faydası olabilir” dedi.

EĞİTİMDE SOSYAL ADALET VE EŞİTLİK GİDEREK AZALIYOR

Milli Eğitim Şûrasının geniş kapsamlı olduğunu, toplumun her kesiminden insanların katıldığının altını çizen Bursa Uludağ Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Eğitim Bilimleri Öğretim üyesi Prof. Dr. Selahattin Turan, eğitim alanında oluşan kronik sorunlara karşı şûranın toplanmasının gerekli olduğunu belirterek, “Eğitimin kronikleşen sorunları var. Bunların birkaçı ise; eğitimde sosyal adalet ve eşitlik giderek bozuluyor, okul terk oranlarında ciddi bir artış var, üniversitelerdeki yığılmalar ve sınav sistemindeki sorunlar, öğretmen yetiştirme ve atanamayan öğretmenler gibi temel sorunları konuşacak bir şûra toplanmalıdır” diye konuştu.

MİLLİ EĞİTİM ŞÛRASI BİR AN ÖNCE TOPLANMALIDIR

Şûra ile eğitim ile ilgili yaşanan sorunlara çözümler bulunabileceğini aktaran Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper Öğretici, Milli Eğitim Şûrasının toplanması gerektiğini vurgulayarak, “En son Milli Eğitim Şûrası üzerinden geçen 7 seneye rağmen halen toplanmamıştır. Milli Eğitim Bakanlığı’nın politikalarını hazırlarken en önemli mekanizmalardan biri Milli Eğitim Şûrası’dır. Milli Eğitim Şûra’ları; ülkemiz eğitiminin bugününün durum tespitini yapan, yarınını planlayan en geniş katılımlı toplantılardır. Özellikle yaşadığımız salgın sürecinde şuranın toplanması çok daha önemlidir ve eğitimde yaşanan sorunların dile getirilerek çözüm için adım atılabilecek bir mercidir Şura ve bu yüzden bir an önce toplanmalıdır” ifadelerini kullandı.

- Milli Gazete, Eğitim bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7606508/milli-egitim-surasi-7-yildir-toplanmiyor