Süleyman Seba’nın Cuma anısı! Namaz kılmak için 4 saat yol uzatmış

Beşiktaş’ın efsane başkanlarından Süleyman Seba’nın vefat yıl dönümünde başından geçen ilginç bir hikaye yeniden gün yüzüne çıktı.

1984 ile 2000 yılları arasında 16 yıl aralıksız Beşiktaş Spor Kulübü’nün Başkanlığı’nı yürüten Süleyman Rıza Seba’nın 1997 yılında Bayern Münih deplasmanında yaşandığı Cuma namazı olayı vefatının 7. Yılında yeniden akıllara geldi.

Süleyman Seba'nın arabayla gittiği 5 bin kilometrelik Bayern Münih deplasmanına birkaç molanın ardından varırlar. Münih’te karşılarında kalabalık bir protokol vardır. Türkiye'den milletvekileri, bakanlar, kulüp yöneticileri. Sıra gelir Beckanbauer'ın Seba için verdiği yemeğe. Yemek yenilir, ertesi gün gelir, maç oynanır ve Beşiktaş 2-0 kaybeder. Herkes uçağa biner İstanbul'a döner. Biri hariç: Süleyman Seba. Aynı ekiple tekrar yollara dökülür. Otomobille bir 5 bin kilometre daha yapar.

CUMA İÇİN YOLU 4 SAAT UZATTI

Dönüş yolunda gün cumaya denk gelir. Seba 'Cuma namazı kılacağım' der. Süleyman Seba’nın yanındakiler ‘Başkan Cuma namazını hiç kaçırmaz’ diye anlatır. Bunun için aranan cami Graz'da bulunur. Bu sırada yol Süleyman Seba’nın Cuma namazını kılması için 4 saat daha uzatılır.
Anlatılan anılarda Süleyman Seba’nın insani yönüne de dikkat çekilir. Aynı seyahatin sonunda Kapıkule sınır kapısında yaşanan aramayı , Süleyman Seba Diplomatik pasaportu olmasına rağmen durdurmaz ve “"Bırakın işlerini yapsınlar." Diye cevap verir.

- Milli Gazete, Spor bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7605626/suleyman-sebanin-cuma-anisi-namaz-kilmak-icin-4-saat-yol-uzatmis