Batı Karadeniz’de afet… Sel 17 kişiyi aldı!

Afetin hemen ardından Kastamonu’da sel sularına kapılan 10, Sinop’ta da 1 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Bartın’da kaybolan 1 kişiyi arama çalışmalarının devam ettiği açıklandı.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığından ( AFAD) şiddetli yağışlara ilişkin yapılan açıklamada, 7-11 Ağustos’ta Batı Karadeniz Bölgesi’nde etkili olan aşırı yağışlar sonucunda Bartın, Kastamonu ve Sinop’ta sel ve su baskınları meydana geldiği hatırlatıldı. Bartın’ın Ulus ilçesi, Kastamonu’nun Azdavay, İnebolu, Bozkurt, Küre ve Pınarbaşı ilçeleri ile Sinop’un Ayancık ilçesinin selden etkilendiği belirtilen açıklamada, afetin hemen ardından tüm ilgili kurumların personel ve araç desteğiyle tahliye, arama-kurtarma ve müdahale çalışmalarına başladığı ifade edildi. Açıklamada, “Yaşanan sel nedeniyle Kastamonu’da 10, Sinop’ta 1 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Bartın’da kaybolan 1 vatandaşımızı arama çalışmaları devam etmektedir.” bilgisine yer verildi. Afetten etkilenen il ve ilçelerde kurulan afet koordinasyon merkezleri ile bölgedeki müdahale çalışmalarının eşgüdüm halinde yürütüldüğü bildirilen açıklamada, Türkiye Afet Müdahale Planı’na göre, afetten etkilenen bölgelerdeki çalışmaların kesintisiz olarak yürütülmesi amacıyla AFAD Başkanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Merkezinin faaliyete geçirildiği, tüm çalışma grupları, üst düzey yönetici ve temsilcilerinin katılımıyla 7 gün 24 saat çalışma esasına göre çalışmaya başlandığı vurgulandı.

ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Bartın’ın Ulus Akörensöküler köyünde kaybolan kişiyi arama çalışmalarının AFAD, İtfaiye, UMKE ve Jandarma ekipleri ile sürdürüldüğü ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi: “Sinop’un Ayancık ve Kastamonu Bozkurt ilçelerinde arama ve kurtarma ekipleri tarafından çalışmalar aralıksız devam ettirilmektedir. Samsun, Amasya, Çorum, Çankırı, Karabük, Giresun, Ordu, Tokat, Bolu, Düzce ve Zonguldak valilikleri teyakkuz haline geçirilmiştir. Bölgede yürütülen çalışmalarda AFAD, Genelkurmay Başkanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Jandarma, 112, UMKE, Karayolları Genel Müdürlüğü, DSİ, il özel idaresi, İHH ve YEDAŞ personel ve araçları görev yapmaktadır.”

BÖLGEDE TAHLİYE ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Bartın’ın Ulus ilçesi Zaferköy Ağdacı Mahallesi’nde sel sonrası 300 afetzedenin güvenli bölgelere tahliye edildiği bilgisi verilen açıklamada, Kastamonu’nun Cide ilçesi Çayüstü köyü Güzel ve Merkez mahallelerinden 210 kişinin tahliye edildiği, Bozkurt ilçesinden 2 helikopter ile Abana ilçesine afetzedelerin tahliye faaliyetinin devam ettiği vurgulandı. Sinop’un Ayancık ilçesi Babaçay, Zaviye, Söküçayırı ve Yenikonak köylerinden 106 afetzedenin 2 helikopter aracılığıyla tahliye edildiği bildirilen açıklamada, Ayancık ilçesinden 2 Sahil Güvenlik, 2 Kara Kuvvetleri helikopteri ile tahliye çalışmalarının devam ettiği, Ayancık merkezden 25 afetzedenin güvenli bölgelere helikopterle tahliye edildiği belirtildi.

“BİR TEK KENDİMİZİ KURTARABİLDİK”

Sinop’un Ayancık ilçesine bağlı Babaçay köyünde selde mahsur kalan vatandaşlar tahliye edildi. İlçe merkezine 11 kilometre uzaklıkta bulunan ve selden en çok etkilenen noktalardan biri olan Babaçay köyünde mahsur kalan vatandaşlar, helikopterlerle tahliye ediliyor. Tahliye edilen vatandaşlar Ayancık Devlet Hastanesi bahçesine getiriliyor ve buradan güvenli bölgelere alınıyor. Tahliye edilen vatandaşlardan Fikret Ün, köyde besicilikle uğraştığını, eşinin market işlettiğini, selde her şeylerini kaybettiklerini söyledi.

“ALLAH DEVLETİMİZE ZEVAL VERMESİN”

Kurtarılmak için günün aydınlanmasını beklediklerini ifade eden Ün, “Hiçbir şey anlayamadık. Birdenbire bastırdı sel, her şeyi aldı götürdü. Ne malımız kaldı ne mülkümüz. Hiçbir şeyimiz kalmadı. Hiçbir şey yapamadık. Geceyi orada geçirdik, rampalara kaçtık. Bıraktık her şeyi, kaçtık. Bir tek kendimizi kurtarabildik. Gece bir buçukta çıktık dışarı, o saatten beri dışarıdayız. Allah devletimize zeval vermesin.” dedi. Fikret Ün’ün eşi Nurten Ün ise, “Ahırlarımız gitti, hayvanlarımız gitti. Helikopter aldı bizi, geceyi dışarıda geçirdik. Halen daha alınamayanlar var. Onları bekliyoruz şu anda.” diye konuştu. Tahliye edilenlerden sağlık sorunları olanlar kara ambulansları ile Sinop Atatürk Devlet Hastanesine sevk ediliyor. Yakınlarının yanında barınma imkânı olmayan vatandaşlar ise Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait yurtlara yerleştiriliyor.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7602232/bati-karadenizde-afet-sel-17-kisiyi-aldi