Son Dakika: Merkez Bankası’ndan Erdoğan’ı kızdıracak faiz kararı!

Merkez Bankası para piyasalarının merakla beklediği faiz kararını açıkladı. Erdoğan’ın son faiz çıkışı sebebiyle alınacak karar bir hayli öneme sahipti. Merkez Bankası’ndan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı kızdıracak faiz kararı çıktı. Merkez Bankası politika faizini piyasaların beklentisinin doğrultusunda yüzde 19 oranında sabit tuttu.

Merkez Bankası son olarak 14 Temmuz 2021’deki PPK toplantısında faizi yüzde 19 oranında sabit tutmuştu. Merkez Bankası’nın kararı sonrası Türkiye İstatistik Kurumu ( TÜİK) faiz kararlarının belirlenmesindeki en önemli etkenlerden olan Temmuz ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. TÜİK Tüketici Fiyat Endeksi’nin temmuz ayında aylık bazda yüzde 1,80 artarak yıllık bazda yüzde 18,95 yükseldiğini duyurdu. Merkez Bankası’nın uyguladığı politika faiziyle enflasyon arasında 0.5 puanlık bir fark varken Merkez Bankası’nın dolar kurunu yeniden yükselişe geçirmemek adına faizleri bu toplantıda da pas geçeceğini düşünülüyordu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın A Haber’deki faiz ve enflasyon çıkışı beklentileri bir hayli değiştirdi. Erdoğan “Faiz oranlarında da bir defa düşüşe geçiyoruz ve yüksek faiz yok. Çünkü yüksek faiz bize yüksek enflasyonu getirecektir ama düşük faiz de düşük enflasyonu getirecektir. Ağustos ayı kırılma noktasıdır ve ağustos ayı ile beraber de artık düşük enflasyona inşallah geçeceğiz. Bunun sinyalini ben de belli yerlere herhalde vermiş oluyorum. " ifadeleri piyaslardaki faiz beklentilerini değiştirdi.

Durum böyleyken Merkez Bankası’nın Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda mı hareket edeceği yoksa piyasa koşullarına mı görec mi hareket edeceği merak edilirken kritik karar haber ajansları tarafından son dakika olarak açıklandı. Merkez Bankası’nın ağustos ayındaki para politikası kurulundan piyasaların beklentisi doğrultusunda faiz kararı çıkmadı. Merkez Bankası bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 19 oranında sabit tuttu.

BİR SONRAKİ PPK TOPLANTISI 23 EYLÜL’DE

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın bir sonraki PPK toplantısı açıklanan takvime göre 23 Eylül 2021 tarihinde gerçekleştirilecek. Toplantısından çıkan faiz kararı saat 14:00’te haber ajanslarına son dakika olarak geçilecek.

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7600395/son-dakika-merkez-bankasindan-erdogani-kizdiracak-faiz-karari