Kazakistan a askeri araç ve telsiz yardımı

ALMATI / Türk Silahlı Kuvvetleri, Kazakistan Silahlı Kuvvetleri ne 1 milyon 333 bin dolar değerinde askeri araç-gereç hibe etti. Kazakistan ın Almatı kentinde düzenlenen teslim töreninde konuşan Türkiye nin Almatı Büyükelçisi Taner Seben, Türkiye nin Orta Asya da çok önem verdiği ve istikrar unsuru olarak gördüğü kardeş ülke Kazakistan ile ilişkilerini her alanda olduğu gibi askeri alanda da sürdürme ve geliştirme kararında olduğunu söyledi.

Türkiye ile Kazakistan arasındaki askeri işbirliğinin sadece askeri araç-gereç yardımlarıyla sınırlı kalmadığını belirten Seben, Türkiye nin 1993 yılından beri Kazakistan a ayrıca 6 milyon dolar değerinde askeri eğitim yardımı verdiğini kaydetti. Kazakistan Savunma Bakanı Birinci Yardımcısı Abay Tasbulatov da iki ülke arasında 1998 de imzalanan askeri yardım anlaşmasından sonra, bu anlaşma çerçevesinde Türkiye nin Kazakistan a 5 milyon dolardan fazla asker araç ve donanım yardımında bulunduğunu söyledi.

"Kazakistan ın, resmi olarak kendisini ilk tanıyan kardeş Türkiye nin destek ve yadımlarını hiçbir zaman unutmayacağını" Tasbulatov, Türkiye nin yaptığı yardımların Kazakistan Silahlı Kuvvetleri nin modernizasyonu ve hareket kabiliyetinin artırılmasına önemli katkılarda bulunduğunu söyledi.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/759806/kazakistan-a-askeri-arac-ve-telsiz-yardimi