İslam Memiş'ten yatırımcıya altın uyarısı! Sakın buna güvenmeyin

Altın fiyatları tepetaklak olmaya devam ediyor. Nisan ayından itibaren yükselen enflasyon ile yükselişe geçen ons altın, haziran başında 1900 doları geçerek yılın başından beri en yüksek seviyeye ulaştı. Altın ve Para Piyasaları uzmanı İslam Memiş, TGRT Haber'de katıldığı canlı yayında yatırımcıları uyardı. 

Fed’in varlık alım programını beklenenden daha erken azaltmaya başlayacağına dair endişelerle keskin bir düşüş yaşayan ons altın 1740 doların altına inmişti. Nisandan bu yana ilk defa 1740 doların altını gören ons altın, 1734 dolar civarında işlem görüyor.

ALTINDA SATIŞLAR ARTTI 

Altındaki kargaşa nedeniyle yatırımcıların panik satışları yaptığını ifade eden  Altın ve Para Piyasaları uzmanı İslam Memiş, altının ons fiyatında 100 dolardan fazla satışlar görüldüğü değerlendirmesinde bulundu.

“Gram altında neredeyse 30 liralık bir değer kaybı gördük. 480 lira seviyesinden 450 lira seviyelerine kadar geriledi. Altında 4 milyar dolara yakın satış yapıldı” diyen Altın ve Para Piyasaları uzmanı İslam Memiş, "Merkez bankaları ve büyük şirketler manipülasyonlarını sürdürüyor. Burada amaç insanların yatırım aracı olarak doları benimsemeleri. ‘Her şey Fed’in kontrolü altında, enflasyonun kalıcı olduğunu düşünmeyin. Ekonomik toparlanma hızlanıyor’ gibi bilerek ve isteyerek algı yapıyorlar. Enflasyonun olduğu yerde altın fiyatları her zaman değerli olacağı için altına operasyon yapmak onların işini daha da kolaylaştıracaktır. Bu operasyonları da çok güzel bir şekilde gerçekleştiriyorlar. Bu bir manipülasyondur, bu bir operasyondur. Bu sert düşüşlerin nedeni altın yatırımcısını tuzağa çekmektir” dedi.

“ALTINDA DÜŞÜŞÜN DEVAM ETMESİ ÇOK ZOR”

Ons altının 1960 dolar seviyesinden 1677 dolar seviyesine sert bir şekilde düştüğünü söyleyen Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, Ancak geçen hafta 1832 dolar seviyesine kadar yükseldiğini de gördük. Demek ki burada her baskılanma, her düşüş yeni bir yükselişin habercisi olacaktır. Sonbaharda enflasyonun etkilerini daha çok hissedeceğiz.

Dolayısıyla bu düşük fiyatlamaların kalması çok zor. Bu sebeple panikle satış pozisyonu almamalı. Her düşüşü bir alım fırsatı olarak görmek iyidir. Ancak orta ve uzun vadeyi göz önünde bulundurarak bunu yapmak lazım. Benim nazarımda ons ve gram altındaki bu düşüşler orta ve uzun vade için geçerli değildir. Tepki alımlarının da hızlı olacağını tahmin ediyorum” uyarısında bulundu.

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7593518/islam-memisten-yatirimciya-altin-uyarisi-sakin-buna-guvenmeyin