Atilla Yeşilada yeni dolar tahminini açıkladı! Yatırımcılar dikkat

Dolar fiyatlarındaki dengesizlik yatırımcıların başını döndürmeye devam ediyor. Geçtiğimiz haftayı 8.61 TL seviyesinden kapatan dolar kuru, yeni haftanın ilk işlem gününe 8.63 TL seviyesinden başladı. Yeni haftaya yükselişle merhaba diyen dolar kuru, en düşük 8.6105 TL seviyesini, en yüksek ise 8.6705 TL seviyesini gördü. Ve günü 8.65 seviyesinde kapattı. Euro fiyatları ise haftanın ilk gününü 10,17 seviyesinde kapattı. Yatırım danışmanı Artunç Kocabalkan’ın sosyal medya kanalına konuk olan ekonomist Atilla Yeşilada da yatırımcılara dikkat çeken tavsiyelerde bulundu.

GÖZLER MERKEZ BANKASI TOPLANTISINDA 

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Toplantısına az bir süre kala yatırımcılar nefeslerini tuttu.  12 Ağustos tarihinde gerçekleştirilecek olan Para Politikası Kurulu Toplantısı sonrası açıklanacak faiz kararı doların gidişatında etkili olacak.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde konuk olduğu programda  faiz indirimi yapılabileceği beklentileri arttı. Merkez Bankası'nın son dönemde verdiği mesajların ardından faiz indirim beklentilerini öteleyen ve bir miktar rahatlayan piyasada Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın geçen hafta düşük faiz çağrısını tekrar etmesinin ardından TL'de belirgin değer kayıpları görüldü.

ATİLLA YEŞİLADA'DAN DOLAR KURU UYARISI

Ekonomist Atilla Yeşilada, yatırım danışmanı Artunç Kocabalkan’a konuk olduğu programda dolar kuru uyarısında bulundu. Yeşilada, dolar kurunun önümüzdeki süreçte kaça kadar çıkabileceği konusunda elindeki verileri yatırımcılarla paylaştı.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan’ın “Faiz oranlarında da düşüşe geçiyoruz. Yüksek faiz yok. Yüksek faiz bize yüksek enflasyonu getirecektir. Düşük faiz düşük enflasyonu getirecektir. Ağustos ayı kırılma noktasıdır. Ağustos’ta düşük enflasyona geçeceğiz.” açıklamalarını hatırlatan ekonomist Atilla Yeşilada, Merkez Bankası’nın olası faiz indirimi konusunda ekonomide ve dolar kurunda yaşanacakları şu sözlerle anlattı:

“ Ben Başkanı Erdoğan’ın çok aşırı yorulduğunu düşünüyorum. Açıkçası Erdoğan’ın Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nu faiz indirimine zorlayacağı dair bir intiba ben edinmiyorum. Eğer bir iki açıklama daha duyarsam. Ben konuşmayı okudum. Erdoğan faiz artırımını enflasyonun düşmesine endeksledi ki o hiç belli değil. Böyle bir teklif gelirse bence Kavcıoğlu bunu reddetmez. Faizle inerse ne olur? Valla açıkça söyleyeyim çok kötü olur. Şu kadarını söyleyeyim içeride çok fazla dolar yok. Bir milyar dolar kaldı diyelim onlar çıkar ama çok fazla sorun teşkil etmez. Yerlinin dolar almasının sınırı yok. Daha da kötüsü çekiverirler bankalardaki paraları yastık altına dönerler, stoklama başlar. Bu finansal sistemde çöküş getirmez ama bankalarda kredi verecek kaynak kalmaz. Dolar nereye gider? Bu şahsi tahminim değildir. Uluslararası Finans Enstitüsü’nin dolar kurunda adil değer tahmini 9.50 TL, bu kadarını söylemekle yetiniyorum”

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7589076/atilla-yesilada-yeni-dolar-tahminini-acikladi-yatirimcilar-dikkat