Altın balonu patladı! İslam Memiş ve Şatıroğlu'ndan yeni altın rotası


Altın fiyatları son zamanlardaki dalgalı seyrini yeni haftada da sürdürdü.  Merkez Bankası faiz artırımı öncesinde gerileyen Gram altın 486 liradan işlem görürken, Çeyrek altın 804 liradan satıldı. Cumhuriyet altını 3 bin 273 liradan, 22 ayar bileziğin gram fiyatı  445 liradan işlem gördü. 18 ayar altının gram fiyatı ise  364 liradan satışını gerçekleştirdi. Altın fiyatlarında yaşanan gerileme gümüş fiyatlarında daha derin hissedildi.  Gümüşün gram fiyatı 6 lira 65 kuruş seviyesinde hissedildi. Altının ons fiyatı 1746 dolardan satıldı. Dolar kuru ise 8 lira 66 kuruştan yeni haftaya merhaba dedi. Altın ve piyasalardaki son gelişmeleri altın ve piyasa uzmanı İslam Memiş ve teknik analiz uzmanı Tunç Şatıroğlu sosyal medya hesabından değerlendirdi.

İSLAM MEMİŞ ALTIN UYARISI: PANİK SATIŞI YAPILMAZ

Altın fiyatlarındaki inişli çıkışlı grafik devam ederken altın uzmanı İslam Memiş'ten altın yatırımcıları için uyarılar geldi. Daha önce twitter hesabından uyarılarda bulunan İslam Memiş, "Bölgesel kader, yerini küresel kadere bıraktı. Yeni dünya düzeninde ortak kader var. Detay farklı olabilir ancak sonuç aynı." İfadelerini kullanmıştı. İslam Memiş, "Emtia satıp kripto paralara geçtiler. Tarım Dışı İstihdam verisi bahanesiyle sıkışma sona erdi. En azından yön kırılması yaşandı, bu da iyidir. Düşüşler sağlıklı değil. Panik satışı yapılmaz.Enflasyonla alakalı duygu ve düşüncelerinizde duygusal olmayın. Vatandaşlarımız artık memleketlerinde kışlık erzaklarını artık bir yıl değil, iki yıl yetecek kadar hazırlamalı. Çünkü çarşı ve pazarın maliyeti ciddi anlamda artış gösterecek. Enflasyonun olduğu her yerde altın ve gümüş fiyatları artış gösterir. Piyasada manipülasyon yapanlar kalıcı enflasyonun düşeceğini insanlara inandırmaya çalışıyorlar. Altın fiyatları uzun vadeli bir yön kırılmasına gitmeyecektir ama yıl sonuna kadar tekrar bir yükseliş umudu var. Sert düşüşler yatırımcısına çok iyi bir alım fırsatı sunuyor. Merkez Bankası'ndan yıl sonu faiz indirimi ile ilgili bir mesaj bekliyorum. Ama Türkiye ile ABD arasında yaşanacağını düşündüğüm görüş ayrılığı için yıl sonunda enflasyon ve kur tahmini ile ilgili bu öngörüler gerçekleşmeyebilir. Gram altın fiyatındaki her düşüş yatırımcısına iyi bir alım fırsatı sunuyor. Yatırımcı altını uzun vadeli bir yatırım aracı olarak görmüyorsa altın yatırımı yapmasın." İddiasında bulundu.

TUNÇ ŞATIROĞLU'NDAN ALTIN FİYATLARI AÇIKLAMASI

Gram altın fiyatları son zamanlardaki değişikliği yorumlayan Tunç Şatıroğlu, "Altın beklentilerin çok üzerinde gelen güçlü tarım dışı istihdam verisiyle cuma günü sert düştü ve 1763 dolar desteğinde kapattı. Asya piyasasının açılmasıyla birlikte satışlar 1680 bölgesine kadar hızla düştükten sonra toparlanmaya başladı. Satışların haddinden fazla olduğunu ve sanki Fed Eylül ayında varlık alımlarını azaltmaya başlayacakmış gibi fiyatlamalar gördüğümüzü düşünüyorum. Ancak 1763 bölgesi artık direnç olmuştur. Bugün ABD seansından üzerinde kapatabilirse tekrar kaldığı yerden yükselir diyebiliriz. Ancak dirençten aşağı dönecek olursa satışlar yeniden derinleşebilir. Kısa vadeli göstergeler aşırı satış bölgesinde olup en azından bir tepki yükselişi gelmesini beklerim. Akşam video analizi yapacağım. " İddiasını öne sürdü

GRAM GÜMÜŞ FİYATLARI NE OLDU?

Gümüş fiyatları son zamanların en düşük seviyesini gördü. Altın fiyatlarındaki düşüşten daha hızlı bir düşüş sergileyen gram gümüş fiyatları  6 lira 65 kuruştan işlem görürken, teknik analiz uzmanı Tunç Şatıroğlu, "Gümüş için de diyebileceğim aynıdır. 24,20 dirençtir yükselişin devamı için bu direncin üzerine çıkması gereklidir." İddiasında bulundu.

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7585959/altin-balonu-patladi-islam-memis-ve-satiroglundan-yeni-altin-rotasi