Uzman isimden bomba altın fiyatı yorumu! Keşke alsaymışım diyecekler

Altın fiyatları, cuma günü Amerikan’dan gelen tarım dışı istihdam verisi sonrasında sert bir şekilde geriledi. Yurtiçi piyasada ise dolar fiyatının Türk Lirası karşısında değer kazanmasıyla beraber düşüş gram altın fiyatı için sınırlı olarak yansıdı. Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, Youtube kanalında altının neleri fiyatladığı konusuna değindi.

Mehmet Ali Yıldırımtürk, “FED faizi artırsın, 0.5’ten 1’e getirsin. Enflasyon yüzde 3 olsun. Hâlâ negatif getiri var. ONS altın nasıl olur da düşer, anlam veremiyorum. Tahvil alımını azaltma biterse ne olacak?” sorusuna şöyle cevap verdi:

“2011 yılında altın, 1923 dolarla tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra geçen sene ağustos ayında ki bu tarihlere rastlıyor. Bir hafta önceki tarihte Lübnan'da patlamanın olmasıyla beraber o 2008’deki 1950 dolar seviyelerini de seyrederken bir anda 2075 dolara kadar yükseldiğini de gözledik. Dolayısıyla o günden bugüne piyasada olan parayı da düşündüğümüz zaman iki katına çıkmış durumda. Piyasada çok iyimser bir hava var yani ekonomiler çok mu düzeldi veyahutta ülkeler arasındaki ticaret savaşında veya diğer çekişmeler de petrol ile ilgili jeopolitik gerginliklerle ilgili küreselleşmeden içselleştirme geçmekle ilgili yeni bir şeyler mi oldu? Yeni bilimsellik mi oldu ki altın dolu buradan gelecek o bakımdan ben bu altın gerileme ve yorumlarını özellikle büyük banka fonlarından analistlerinden geldiğini ve bunu da çok iyimser bir düşünce içinde olduğunu düşünemem. Burada özellikle altına aldıklarını ben düşünüyorum. Yükselişe başladığı zaman ya eyvah keşke o zaman alsaymışım bak düşecek dediler. Düşmedi falan gibi yorumlar da yapılacak diye düşünüyorum.”

Editörün Notu: Haberdeki ifadeler, yorumcunun kendi görüşlerini yansıtır. Yatırım tavsiyesi ve yönlendirme amacı taşımaz. 

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7582871/uzman-isimden-bomba-altin-fiyati-yorumu-keske-alsaymisim-diyecekler