Ücretli öğretmen maaşı ne kadar? - Ücretli Öğretmenlik Başvuru ekranı

Türkiye’nin kanayan yaralarından biri olan eğitim sisteminin birçok alanında mağduriyetler söz konusu. MEB, 2021 yılı için sadece 20 bin öğretmen ataması yaptı. Ataması yapılmayan öğretmenler ise ücretli öğretmen yollarını tercih ediyor. Maaşların düşük olduğu ücretli öğretmenlik başvurusu e-devlet aracılığıyla MEB’e yapılabiliyor. Peki, ücretli öğretmen maaşı ne kadar? Sizler için hazırladık…

Yıllarca emek verdikten sonra eğitim fakültelerinden mezun olan gençler bu kez hayatlarını idame ettirmek için atama için ter döküyor. Türkiye’de yüzbinlerce öğretmen açığı varken öğretmen atamaları yıldan yıla düşüyor. MEB, 2016 yılından bu yana 50 binin üzerinde öğretmen ataması yapmadı. Her yıl sistematik şekilde öğretmen atamaları sayısı düşürüldü. Binlerce öğretmen adayı, atamaların yetersiz olduğundan muzdarip. Ücretli öğretmen sayısı da Türk Eğitim-Sen’in Türkiye genelinde yapmış olduğu araştırma ile belli oldu. 2020-2021 yılında MEB’e bağlı okullarda 80 bin 583 Ücretli Öğretmen görev alıyor.

ÜCRETLİ ÖĞRETMEN MAAŞI 2021

2016 yılı sonrası öğretmen atamaları sayısına baktığımızda acı tablo ile karşı karşıya olduğumuzu gözler önüne seriyor. MEB, öğretmen atamaları konusunda ise adayların çağrılarına kulak tıkamış vaziyette. İsyan eden öğretmen adayları ise adeta ucuz işçilik olan ücretli öğretmenlik noktasına itiliyor. Peki, ücretli öğretmen maaşı neye göre belirleniyor? Ücretli öğretmen maaşı 2021 içeriğimizde bu sorunun yanıtını vermeye çalıştık….

ÜCRETLİ ÖĞRETMEN BAŞVURUSU EKRANI

Bu sorunuzun cevabına geçmeden önce ücretli öğretmenlik başvurusu konusuna değinelim… Ücretli Öğretmenlik Başvurusu yalnızca Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) yapılabiliyor ve adayın kendisinin uygun koşulları içerisinde başvurması gerekiyor. Ücretli öğretmenlik başvurusu e-Devlet üzerinden yapılıyor.

MEB Ücretli Öğretmenlik Başvurusu Ekranı

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK ŞARTLARI

Ücretli öğretmenlik yapabilmeniz için Türk vatandaşı veya KKTC vatandaşı olmanız ilk şarttır. 18 yaşından büyük olanlar, 4 yıllık üniversite mezunu, 2 yıllık ön lisans mezunları ve pedagojik formasyon almış olmanız gerekiyor. Tabi sağlık sorunu veya herhangi bir suçtan hüküm yememiş olmanız da gereken şartlardan biridir.

e-Devlet üzerinden ücretli öğretmenlik başvurusu yapmak istiyorsanız yukarıda verdiğimiz adrese tıklayarak ilgili sayfaya ulaşmanız gerekiyor.

Ücretli öğretmenlik başvuru ekranına girdikten sonra kimlik ve iletişim bilgileriniz karşınıza çıkacak. Burada dikkat edilmesi gereken nokta İl, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü veya okul yöneticileri sizinle sağlıklı iletişim kurabilmeleri için bu bilgilerinizin doğruluğunu kontrol etmeniz varsa yanlışlık bu bilgilerinizi düzeltmenizdir.

Ücretli öğretmenlik yapmanız için formasyonunuzun olması da gerekiyor.

Ücretli öğretmenlik için okula görevlendirildiğiniz zaman üniversite diplomanız ve diğer bilgiler sizden istenecektir.

Ücretli öğretmenlik başvurusu ekranında YÖK’te kayıtlı olan üniversite mezuniyet bilgileriniz karşınıza çıkacak. Gerekli alanlar olan, İl, İlçe, Branş, KPSS bilgileriniz, puanınız (Bu bilgileri doldurmak zorunlu değil)

Gerekli tüm başvuru bölümlerini doldurduktan sonra beklemeniz gerekecektir. Başvurunuz olumlu ise ilgili okul veya okullar tarafından aranacaksınız. Başvuru durumunuzu da e-Devlet üzerinden takip etme olacağınız bulunuyor.

ÜCRETLİ ÖĞRETMEN MAAŞI NE KADAR?

Ücretli öğretmenlik başvurusu yapanlar veya yapacak olan öğretmen adayları ise 2021 ücretli öğretmen maaşı için de merak içerisinde… Öncelikle ücretli öğretmen maaşı girilen ders saati başına farklılık gösteriyor. Bir öğretmen haftada 30 saat derse girerken bir diğer öğretmen haftada 15 saat derse girebilmektedir. Bu durum okulu ihtiyacına göre farklılık gösteriyor.

Ücretli öğretmen maaşı 2021 yılında yüzde 7.36 oranında zam yapıldı. Hali hazırda ücretli öğretmenlik yapanlar veya yapma niyetinde olanlar ücretli öğretmen maaşı için aramalar yapıyor. Ücretli öğretmen maaşı ücretlendirmesinde resmi tatiller dahil değildir. Örneğin kar yağışından dolayı okullar tatil ediliyorsa ücretli olarak çalışan öğretmenlerin maaşında kesinti oluyor. Şimdi gelelim ücretli öğretmenlik maaşı ne kadar konusuna... Ücretli öğretmen maaşı Aşağıdaki listemizde yer verildi...

1 Ocak 2021 – 1 Temmuz 2021 Temmuz ayına kadar geçerli olacak ücretli öğretmen maaşları şöyle:

Ücretli öğretmen maaşı hesaplaması, atanan bir öğretmenin ek ders ücreti üzerinden hesaplanır. Ücretli öğretmen maaşı ayın 1 ila 10 arasında banka hesabına yatmaktadır.

Haftada 15 ve ayda 60 saat ders veren ücretli öğretmen maaşı 1.187,07 TL

Haftada 20 ve ayda 80 saat ders veren ücretli öğretmen maaşı 1.582,76 TL

Haftada 25 ve ayda 100 saat ders veren ücretli öğretmen maaşı 1.947,35 TL

Haftada 30 ve ayda 120 saat ders veren ücretli öğretmen maaşı 2.283,16 TL

Öte yandan, ücretli öğretmenler AGİ yani Asgari Geçim İndirimi almaktadır. 2021 AGİ zammı ise yüzde 21 olarak açıklandı. Evli ve eşi çalışmayan ücretli öğretmenler 53,67 TL eş yardımı yapılır. Çocuklu öğretmenlere ise çocuk başı 37,31 TL ek ödeme yapılır. Ücretli öğretmenlik yapan bireyin sigorta primi de yatmaktadır.

İstanbul Ücretli Öğretmen Sayısı: 20.902

Ankara Ücretli Öğretmen Sayısı: 4.010

Bursa Ücretli Öğretmen Sayısı: 3.644

Şanlıurfa Ücretli Öğretmen Sayısı: 3.281

İzmir Ücretli Öğretmen Sayısı: 2.770

Kocaeli Ücretli Öğretmen Sayısı: 2.070

Antalya Ücretli Öğretmen Sayısı: 2.037

Hatay Ücretli Öğretmen Sayısı: 1.906

Gaziantep Ücretli Öğretmen Sayısı: 1.834

Diyarbakır Ücretli Öğretmen Sayısı: 1.827

Tekirdağ Ücretli Öğretmen Sayısı: 1.415

Mersin Ücretli Öğretmen Sayısı: 1.306

Eğitim Fakültesi Mezunu: 37.208

Lisans Mezunu: 33.280

Ön Lisans Mezunu: 8.268

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7582410/ucretli-ogretmen-maasi-ne-kadar-ucretli-ogretmenlik-basvurusu-ekrani