Merkez Bankası faiz indirirse dolar kaç olur? Atilla Yeşilada açıkladı

Ekonomist Atilla Yeşilada Merkez Bankası faiz indirirse ne olur sorusuna sorusuna yatırım danışmanı Artunç Kocabalkan’ın sosyal medya kanalında cevap verdi. Yeşilada aynı konuşmada dolar kurunun önümüzdeki süreçte kaça kadar çıkabileceği konusunda elindeki verileri de paylaştı

Para piyasaları Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın A Haber’deki faiz ve enflasyon açıklamaları sonrası fena karıştı. Bir çok ekonomi uzmanı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının Merkez Bankası’na açık bir faiz indirim talimatı olarak görürken dolar kuru 8.30 TL seviyelerindeyken 8.64 TL’ye kadar çıktı. Türkiye’nin en çok tanınan ekonomistlerinden Atilla Yeşilada son açıklamasında Merkez Bankası’nın Erdoğan’ın talimatıyla faiz indirimi gerçekleştirmesi halinde para piyasalarında olabilecekleri ve dolar kurunun kaça kadar çıkabileceğini konusunda beklentilerini paylaştı.

YERLİLERİN DOLAR ALMASININ SINIRI YOK

Yeşilada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Faiz oranlarında da düşüşe geçiyoruz. Yüksek faiz yok. Yüksek faiz bize yüksek enflasyonu getirecektir. Düşük faiz düşük enflasyonu getirecektir. Ağustos ayı kırılma noktasıdır. Ağustos’ta düşük enflasyona geçeceğiz.” Açıklamaları üzerine Merkez Bankası’nın olası faiz indirimi konusunda ekonomide ve dolar kurunda yaşanacakları şu sözlerle anlattı:

“ Ben Başkanı Erdoğan’ın çok aşırı yorulduğunu düşünüyorum. Açıkçası Erdoğan’ın Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nu faiz indirimine zorlayacağı dair bir intiba ben edinmiyorum. Eğer bir iki açıklama daha duyarsam. Ben konuşmayı okudum. Erdoğan faiz artırımını enflasyonun düşmesine endeksledi ki o hiç belli değil. Böyle bir teklif gelirse bence Kavcıoğlu bunu reddetmez. Faizle inerse ne olur? Valla açıkça söyleyeyim çok kötü olur. Şu kadarını söyliyim içeride çok fazla dolar yok. Bir milyar dolar kaldı diyelim onlar çıkar ama çok fazla sorun teşkil etmez. Yerlinin dolar almasının sınırı yok. Daha da kötüsü çekiverirler bankalardaki paraları yastık altına dönerler, stoklama başlar. Bu finansal sistemde çöküş getirmez ama bankalarda kredi verecek kaynak kalmaz. Dolar nereye gider? Bu şahsi tahminim değildir. Uluslararası Finans Enstitüsü’nin dolar kurunda adil değer tahmini 9.50 TL, bu kadarını söylemekle yetiniyorum”

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7579822/merkez-bankasi-faiz-indirirse-dolar-kac-olur-atilla-yesilada-acikladi