Sadece yangın değil büyük endüstriyel kaza

Yakın zamanda özelleştirilen Kemerköy Termik Santrali’ni saran alevler sonrasında bölge halkı tahliye edildi. Çevre Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Dursun Kahraman, Millî Gazete’ye çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Kahraman, yaşanan elim hadisenin büyük endüstriyel kaza olduğunu söyleyerek, “İsminin içinde çevre olan bir bakanlığın uyarılarda bulunması gerekiyor” dedi.

Muğla Milas’ta devam eden yangın geçtiğimiz gün Kemerköy Termik Santrali’ne sıçradı.  Santrale ulaşan yangın 11 saatlik çalışma ile söndürüldü. Bölgedeki vatandaşların ve yetkililerin günlerdir süren uyarı ve önlemlerine rağmen santrali saran alevler bölgede korku dolu anlar yaşattı. Ören Mahallesi ve çevresindeki yerleşim yerleri tahliye edildi. Oldukça tehlikeli gazlar salgılayacağı söylenen santral yangını ile alakalı ilk saatlerde uyarı yapılmaması da tepkilere neden oldu. Santralin alevlere teslim olduğu saatlerde Çevre Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Dursun Kahraman gazetemize önemli açıklamalarda bulundu.

“BU OLAY BÜYÜK ENDÜSTRİYEL KAZADIR”

“Memleketin yarısı yanıyor ortasında santral var” diyen Kahraman, “Acil eylem planı olması gerekir ama bu tesis yanıyorsa ya plan ya da uygulaması yok. Bunu da sorgulayan, takip eden bir irade de yok. Hiçbir şey yapamıyorsan oradaki kömür sahalarını boşalt. Boşaltıldığı söyledikleri kömürler nereye boşaltılmış? Boşaltılsa bu denli bir yangın olmaz. Onu da yapmıyorsun. Hava kirliliği vesaire diyoruz ama bunun mevzuattaki adı Büyük Endüstriyel Kazaların Önlenmesi ve Etkilerinin Azaltılması Hakkında Yönetmelik’e göre büyük endüstriyel kazadır. Bu durumda da sorumluluk sahibi olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın açıklama yapması gerekir. Karbondioksit, kükürtdioksit salınımı olacaktır diyerek uyarılarda bulunması gerekir. Birçok partikül madde de yayılıyor. Bu alandan çıkan kontrolsüz yanan kömür büyük risktir” değerlendirmesinde bulundu.

“ORMANLARI GÖZDEN ÇIKARMIŞLAR”

Çevre Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Dursun Kahraman, “Kemerköy yakın zamanda özelleştirilen bir yer. Marmara’daki müsilaj, İkizdere’deki sel ve bu yangınlarda da siyasi iradenin vatandaştan değil sermayeden olan tavrının etkisi büyük. Bakanlık denetleme işini yıllar önce sırtından attı ve çevre görevlilerine verdi. Buradaki görevliler atık yönetimi kontrol ediyorlar, denetim ücretini de denetledikleri kişiden alıyorlar. Bunu da raporlayıp bakanlığına sunuyorlar. Karar ve yürütmeyi de çevre ajansı içinde sermaye kuruluşlarını yanlarına alarak uygulamaya başladılar. Bu yüzden ne denetleme mekanizmasında da planlamada da toplum yararına dair bir unsur bulunmuyor. Sonuç olarak Kemerköy özelleştirildi ve hangi kritere göre verildiği bilinmeyen izinler verildi. Bu insanlar ormanları gözden çıkarmışlar. Muğla’nın ormanların yüzde 65’inde maden arama yetkisi verdiler. Kalkınma planı deniliyor. Planda toplum yararı gözetilmiyorsa bu rant planı oluyor” dedi.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7578895/sadece-yangin-degil-buyuk-endustriyel-kaza