Merkez Bankası’nın anketi açıklandı! Yıl sonu dolar tahmini şaşırttı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) her ay gerçekleştirdiği Piyasa Katılımcıları Anketini’n sonuçlarını açıklarken yıl sonu dolar kuru beklentisi piyasaları tatmin etmedi. Dolar kuru anketin açıklanmasından sonra yükselişe geçti.

Merkez Bankası’nın öncülüğünde, finansal sektör içinde bulunan uzman isimlerin beklenti ve tahminlerinin ortalamasını alarak hazırlanan Piyasa Katılımcıları Anketi’ne göre yıl sonu enflasyon, dolar ve büyüme rakamları açıklandı.

PİYASALARI ŞAŞIRTAN DOLAR TAHMİNİ

Ağustos ayında 66’sı finansal sektör, 12’si profesyonel ve 10’u ise reel sektör uzmanlarından oluşan 88 katılımcıya gönderilen anketin sonuçlarına göre Yıl sonu dolar kuru beklentisi bir önceki Piyasa Katılımcıları Anketi’ne göre 8,99 TL seviyesindeyken 5 kuruşluk düşüşle 8,94 olarak açıklandı. 12 ay sonrası ise dolar kurundaki beklenti 9,34 TL seviyesindeyken son anket sonuçlarına göre 3 kuruşluk bir artışla 9,37 TL’ye çıktı.

Merkez Bankası tarafından açıklanan veriler piyasalar tarafından gerçekçi karşılanmadı. Dolar kuru anket sonuçlarının açıklanmasının ardından yükselişe geçti. Piyasaların merakla beklediği anket sonuçları öncesi dolar kuru 8.54 TL seviyesindeyken 9.57’ye yükseldi.

ENFLASYON VE BÜYÜME BEKLENTİSİ ARTTI

Ankette ayrıca yıl sonu enflasyon ve büyüme beklentileri de açıklandı. Buna göre yıl sonu TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 15,64 iken, bu anket döneminde yüzde 16,30 olarak kayıtlara geçti. 2021 yılı büyüme beklentisi ise bir önceki Piyasa Katılımcıları Anketi’nde 5,8 iken bu anket döneminde yüzde 6,0 oldu.

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7576060/merkez-bankasinin-anketi-aciklandi-yil-sonu-dolar-tahmini-sasirtti