Altın fiyatlarının geleceği için kim ne söyledi: Sert satış geliyor

ABD’den gelen önemli ekonomik veriler ve Fed kanadından gelen açıklamalar altın fiyatlarının değişmesine neden oluyor. Para piyasalarını etkileyen son haber akışlarından sonra altın fiyatları için bir çok uzman beklentilerini yeniledi.

Ağustos ayının başlangıcıyla düşüşe geçen ons altın fiyatı, ADP Ulusal İstihdam Raporu, beklentilerin altında açıklanmasıyla sert bir şekilde yükseldi. Ay başında 1830 dolardan 1800 dolara kadar düşen ons altın fiyatı dün akşam saatlerinde biranda yeniden 1830 dolara kadar fırladı. Fed Başkan Yardımcısı Richard Clarida varlık alımlarını azaltmaya bu yıl başlayabileceği ifadelerinin ardından yeniden gerilemeye başlayan ons altın şu sıralarda 1813 dolar seviyelerinde seyrediyor. Altın fiyatlarında yaşanan son hareketlerin ardından emtia analisti Jigar Trivedi ve DailyFX stratejisti Margaret Yang altın beklentilerini paylaştı.

ALTIN KESKİN BİR SATIŞ GÖRECEK

Emtia analisti Jigar Trivedi “Boğalar bu pazarı 1.810-1.815 dolar aralığının ötesine taşıyamıyor ve yeni bir tetikleyici etken bekliyor. Tarım dışı maaş bordroları yükselirse, altın muhtemelen keskin bir satış görecek ve 1.790 dolara düşecek. 1.760 dolara düşmesi de olası olabilir.” İfadelerini kullanırken DailyFX stratejisti Margaret Yang ise “Altının 1.835 doları (direnç seviyesi) aşması için gereken bazı katalizörler tarım dışı maaş bordrolarında beklenenden çok daha zayıf olabilir… Bunlardan bazıları, Amerika Birleşik Devletleri’nde karantina önlemleri ve sosyal mesafeye yol açabilecek delta varyantının hızlı bir şekilde alevlenmesi gibi faktörler,” diye konuştu

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7570263/altin-fiyatlarinin-gelecegi-icin-kim-ne-soyledi-sert-satis-geliyor