Facebook'tan tepki çeken hareket! Whatsapp'taki mesajları okuyacak

Kişisel verilerin güvenliği en büyük tartışılan konularından biri olmuşken, dünya genelinde 2.5 milyardan fazla insanın kullandığı WhatsApp ile ilgili olarak Facebook tartışmalara konu olacak bir karar almaya hazırlanıyor.

WhatsApp 2016 yılında, kişisel mesajlaşmaların bir başka kişi ya da sistem tarafından görüntülenemeyeceği anlamına gelen uçtan uca şifrelemeye geçmişti. Asıl gelir kalemi kişisel verilerin işlenmesi olan Facebook için ise çok değerli bir ürün olacak bir durum.

Ancak bilindiği kadarıyla uçtan uca şifreleme nedeniyle Facebook'un henüz WhatsApp mesajlarını görmesi ya da işlemesi mümkün olmadığından dolayı Facebook, uçtan uca şifrelemeyi esnetmeye çalışıyor.

Böylece kişisel mesajları işleyebilecek. Bu yeni verileri reklama çevirecek olan Facebook yeni bir gelir alanı oluşturmaya çalışıyor.

Facebook'un kullanmak istediği yeni sistemin adı ise homomorfik şifreleme. Homomorfik şifreleme ise kişisel mesajların okunmadan işlenmesine olanak sağlayan bir teknoloji olmasıyla Facebook için çok önemli bir şifreleme metodu olmuş oluyor.

Güvenli veri analizi aracı olarak homomorfik şifreleme teknolojisiyle Facebook'un yanısıra Google, Amazon ve Microsoft gibi devler de ilgileniyor.

- Milli Gazete, Teknoloji bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7570091/facebooktan-tepki-ceken-hareket-whatsapptaki-mesajlari-okuyacak