Osman Kavala davasında flaş gelişme: İptal...

Osman Kavala’nın avukatları Köksal Bayraktar, Deniz Tolga Aytöre ve İlkan Koyuncu, Gezi Davasının Çarşı Davasıyla birleştirilmesine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Avukatlar açıklamalarında Osman Kavala’nın 1373 gündür tutuklu olduğu hatırlattı. Bu süre içinde üç ayrı suçlamayla yargılandığını belirtti.

Kavala’nın avukatlarının yaptığı açıklama şöyle

''TUTUKLULUĞU SÜRDÜRMEK İÇİN YENİ SUÇLAMALAR YARATILDI''

"İlk iki suçlama, 15 Temmuz darbe girişimine destek olarak, anayasal düzeni değiştirmek (TCK 309) ve Gezi eylemlerinin düzenleyicisi ve finansörü olmakla (TCK 312) ilgiliydi. Gezi dosyasından açılan dava devam ederken Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), bu iki suçlamayla ilgili makul şüphe zemini oluşturacak somut delil olmadığını ifade ederek ‘hak ihlali’ yönünde karar verdi ve Kavala’nın ‘derhal serbest bırakılmasını’ istedi. Bu davada çıkan beraat kararından sonra, Kavala serbest bira kılmadan daha önce re’sen tahliye edildiği TCK 309’dan tutuklandı ve tutukluluğu sürdürmek için üçüncü bir suçlama, casusluk suçlaması (TCK 328) yaratıldı.

"Kavala’nın casusluk suçlamasıyla ilgili tutukluluğu sürerken, AİHM kararlarının uygulanıp uygulanmadığını denetleyen Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, bugüne kadar konuyu görüştüğü bütün toplantılarında, Türkiye yetkilileri AİHM kararı doğrultusunda Kavala’nın derhal tahliyesi yönünde adım atmaya çağırdı.

''MAHKEME YEDİ AY BİR TEK MÜZEKKERE DAHİ YAZMADI''

"Yasal dayanağı olmayan bu tutuklamanın sürdürülebilir hale gelmesi için her türlü hukuk dışı yol uygulandı ve uygulanıyor. Osman Kavala hakkında casusluk suçlamasını da içeren iddianame, 36. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmiş ve dosya karar aşamasına gelmişken, Gezi davasında ki beraat kararını bozan İstinaf Mahkemesi’nin bu davanın, gene Gezi olaylarıyla ilgili Çarşı davasıyla birleştirilmesi yönündeki kararı doğrultusunda, Kavala’nın dosyası İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

"İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi dosya kendisine geldiği tarihten itibaren yedi ay içerisinde sadece bir duruşma yaptı, hiçbir karara imza atmadı, hiç tanık dinlemedi, bir tek müzekkere dahi yazmadı. Çarşı davasında ki beraat kararlarını bozan Yargıtay kararının açıklanmasının ardından İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi, dosyanın İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ‘Çarşı-Gezi’ dosyasıyla birleştirilmesi yönünde görüş bildirerek İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nden ‘birleştirme’ konusunda ‘muvafakat’ talep etti.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7567535/osman-kavala-davasinda-flas-gelisme-iptal