Emeklilerin % 72’si bir işte çalışıyor

Hükümet ile sendikalar arasında başlayan toplu görüşme süreci devam ederken, emekliler de meydana indi. Memur-Sen Konfederasyonuna bağlı Emekli Memur Sen üyeleri, bir araya gelerek, taleplerini kamuoyuyla paylaştı. Emekli Memur-Sen Genel Başkanı Ali Küçükkösen, emeklilerin, yüzde 39’unun geçinebilmek için tam zamanlı, yüzde 33’ünün yarı zamanlı çalıştığına dikkat çekti.

Memur-Sen bünyesinde faaliyet gösteren Emekli Memur-Sen, emekli kamu görevlilerinin hak ve menfaatlerini savunmak, haklarını artırmak, hukukunu korumak ve emeklilerin 6. Dönem Toplu Sözleşme’den talep ve beklentilerini kamuoyu ile paylaşmak amacıyla bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Emekli Memur-Sen Genel Başkanı Ali Küçükkösen, alın teri ve akıl teri dökerek milletine ve ülkesine hizmet eden Türkiye’nin emekçileri ve emeklileri olarak inkâr edilemez katkılarının olduğunu ifade ederek, “Türkiye’nin sıkıntılı, sancılı dönemlerinde külfetten payımıza ve hakkımıza düşeni fazlasıyla yüklendik. Her çalışan için emeklilik kaçınılmazdır. Emeklilik aynı zamanda çalışanların hayalidir. Çünkü çalışan için emeklilik yeni bir üretim, ertelenen planların hayata geçirilmesidir. Bu nedenle emekli, işi biten kişi değil iş yapma sorumluluğu biten kişidir. Öyle de muamele görmelidir” dedi.

SİYASİ İRADE ENFLASYON RAKAMLARINA KULAKLARINI TIKAYAMAZ

Emeklilerin, yüzde 39’unun geçinebilmek için tam zamanlı, yüzde 33’ünün yarı zamanlı çalıştığına, çünkü emekli maaşı ile çalışma döneminde kazandıkları maaş arasındaki uçurumun ancak bu şekilde kapandığına vurgu yapan Küçükkösen, “Memur-Sen’in 2021 Haziran ayı araştırmasına göre 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 2.801.6 TL, yoksulluk sınırı 8.003.1 TL’ye yükselmiştir. Görüldüğü gibi açlık sınırı, maalesef asgari ücretin düzeyine çıkmıştır. Bu tablonun emekçilere mesajı; ‘sakın emekli olmayın’dır. Aylık enflasyonun % 1,80, 2021 Ocak-Temmuz enflasyonunun  % 10,41, on iki aylık enflasyonun ise % 18,95 olduğu enflasyon verileri; 6. Dönem Toplu Sözleşme sürecinde siyasi iradeye gözlerini ve kulaklarını kapatamayacakları açık bir mesaj vermektedir. Enflasyon maaş ve gelirleri eritmeye, alım gücünü eksiltmeye devam etmektedir” diye konuştu.

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/7567298/emeklilerin-72si-bir-iste-calisiyor